Беларуският президент Александър Лукашенко се е договорил с руския си колега Владимир Путин за създаването на единен парламент и правителство за двете страни в съответствие с Договора за съюз от 1999 г., заяви белоруският посланик в Русия Владимир Сямашка.
Още: Стотици освиркаха президента на Израел Ицхак Херцог в Кипър
Още: Гръцките ВВС получиха последния от общо 24 поръчани френски изтребителя "Рафал"
Сямашка заяви, че двамата президенти са се споразумели за "амбициозни цели", които не трябва да се променят, включително преход към единен данъчен режим, създаване на общи пазари за нефт, газ и електроенергия, както и като създаване на общ парламент и правителство.
Двете държави ще останат независими, но ще предоставят определени делегирани правомощия на по-високо ниво. "Този въпрос сега се решава", каза посланикът пред беларуския портал TUT.BY.
Той отбеляза, че 20 от 31-те подготвени пътни карти за по-задълбочена двустранна интеграция вече са договорени след среща между белоруския премиер Сергей Румас и руския му колега Дмитрий Медведев, пише Emerging Europe.
Още: Руски лъжи за новата украинска атака в Курск: Проверка на факти (СНИМКИ и ВИДЕА)
Още: Министър Запрянов в Рамщайн: София остава последователна в подкрепата си за Украйна
Очаква се беларуското и руското правителство да подпишат ново споразумение за отношенията между двете страни до 7 декември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Северна Македония не хареса изказването на Костадинов за присъединяване към България
Още: Голяма руска птицеферма гори. ГУР: Русия мобилизира принудително украинци (ВИДЕО)
Беларус и Русия преговарят месеци наред, обсъждайки възможностите за създаване на Съюзна държава в съответствие с Договора за създаването на Съюзната държава на Русия и Беларус, подписан през 1999 г.
Наблюдателите изтъкват, че в плана е било предложено да се намери легален начин за запазване на руския президент, т.е. Владимир Путин, който да остане на власт, след като сегашният му мандат приключи през 2024 г.
В противоречие с забележките на Сямашка, беларуският външен министър Владимир Макей на 2 октомври подчерта, че "няма и няма да има политически въпроси относно създаването на федерация или конфедерация".
Още: Опозицията в Скопие предложи мерки срещу мръсния въздух
Още: Настъпва ли мравки премиерът на Италия? Ето какво отговори Мелони (ВИДЕО)
Документи, изтекли от Кремъл през септември, предполагат, че плановете, очертани от двете правителства, ще означават "икономическа конфедерация" между Русия и Беларус.