Русия е принудена да продава златни и валутни резерви

08 февруари 2023, 07:25 часа • 4611 прочитания

В държавния бюджет на Русия не достигат милиарди. Заради дефицита през януари страната беше принудена да се обърне към златния и валутния си резерв. Руското министерство на финансите, цитирано от ТАСС, съобщи, че през януари Москва е продала 2,27 милиарда китайски юана на валутния пазар, които се равняват на около 309 милиона евро. Продадени са и 3,6 тона злато от държавния резерв, които отговарят на около 200 милиона евро.

Още: Орбан обвини държави от ЕС за бавната евроинтеграция на Северна Македония

Още: Гърция е загрижена за византийските паметници в Йерусалим (СНИМКА)

Приходите на Русия от газ и нефт се сринаха с 46%

Според официалните данни от Русия бюджетният дефицит през януари е бил 1,76 трилиона рубли или около 23 милиарда евро. През миналия месец разходите на страната са нараснали до 3,1 трилиона рубли - 59% повече в сравнение с предходния януари.

Руските власти не дават официална причина за ръста в разходите. Но се предполага, че той се дължи на войната в Украйна, която вече продължава почти година. Заради икономическите и финансови санкции приходите на Русия са ограничени. Само през последния месец страната е получила 46% по-малко от продажба на нефт и природен газ в сравнение с предишната година.

Още: AI на Мъск предсказа затвор за Зеленски (ВИДЕО). Украинците не останаха длъжни (СНИМКИ)

Още: BBC: Зеленски няма да се извини на Тръмп, но е готов на сделка

Дефицитът ще расте

Затова през следващите месеци вероятно отново ще бъдат използвани резервите в чуждестранна валута и злато. По данни на Министерството на финансите в момента Русия разполага с резерви в размер на 10,4 милиарда евро, 307,4 милиарда юана и 551,2 тона злато.

Още в края на миналата година правителството предупреди, че дефицитът ще се увеличи значително. Руският министър на финансите Антон Силуанов заяви, че руският бюджетен дефицит може да надхвърли прогнозираните два процента.

 

Още: Бедствие на испански остров: Наводнения отнесоха коли в морето (ВИДЕО)

Още: Две конкретни гаранции, че Путин няма да нападне Украйна вече набират скорост за обсъждане и приемане

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес