Русия и Грузия направиха стъпки един към друг. Владимир Путин заяви, че налагането на санкции срещу Тбилиси е нецелесъобразно. А Саломе Зурабишвили осъди действията на радикалите и ги призова да не застрашават стабилността на страната. Процесът на влошаване на отношенията между Русия и Грузия спря. Но Тбилиси не трябва да мисли, че ситуацията се е променила коренно. Това пише руският вестник “Взгляд“ в свой материал, цитиран от агенция "Фокус".
Очевидно Русия няма да въведе нови санкции срещу Грузия - поне засега. По-рано президентът Владимир Путин се изказа против подобни мерки. Освен това, както подчерта руският лидер, той не смята за целесъобразно да налага санкции от уважение към грузинския народ. По този начин Москва очевидно даде да се разбере: Русия отделя грузинското общество от онези, които раздуват антируските настроения и които, както подчерта Путин, "не познават историята и в крайна сметка вредят на Грузия".
Ръководителят на Грузинското външно министерство Давид Залкалиани приветства изявлението на Путин, наричайки го „единствено правилното”. Решението на Путин зарадва и премиера Мамук Бахтадзе: „Разбира се, това решение е добро и добре дошло. Личната ми позиция е, че не трябва да има бариери между нациите.
След като научи за решението на президента, Държавната Дума подчерта: позицията на депутатите в отговор на антируските действия остава същата. Отказът на Владимир Путин да наложи санкции позволява на Грузия да се осъзнае, предупреди говорителят на долната камара Вячеслав Володин. Той каза: „Трябва да послушат нашия президент. Сега отново им дава шанс. Защото ние, представителите на руския народ, не им даваме такъв шанс. И той им дава шанс - да се осъзнаят“.
На Тбилиси е оставена възможност със собствените си ръце да спре русофобските действия на радикалите и да се върне поне към статуквото, което беше преди атаката срещу заместник-председателя на Държавната Дума Сергей Гаврилов.
Сега топката е в полето на грузинските власти. И ако всичко си остане по старому, това означава, че Грузия не е усвоила уроците. С такова развитие на събитията Москва може след известно време да „превключи“ отново на санкции, което всъщност предупредиха руските депутати. Какъв път ще избере - възстановяването на отношенията или влошаването и конфронтацията - сега зависи само от Тбилиси, предупреждава още руското издание.
В същото време вестникът "Московский Комсомолец" посочва, че конфликтът между Москва и Тбилиси (не) е разрешен. Руската дипломация успя да неутрализира само "малката мина", отказвайки се от въвеждането на санкции срещу Грузия, но „голямата мина“ с многото нерешени проблеми между двете страни остава.
Развитието на икономическите връзки между Русия и Грузия е чудесно. Но това по никакъв начин не може напълно да компенсира липсата на напредък в сферата на политическите отношения. Разбира се, постигането на пълно политическо разбирателство между Москва и Тбилиси по разбираеми причини не е нещо, което може да се очаква реално. Но трябва да има поне движение към такова политическо разбиране - ако не пълно и постоянно, то поне временно. Вместо това, през последните години няма развитие на политическия диалог.