Грузинският премиер Иракли Гарибашвили подаде оставка и мястото му ще бъде заето от настоящия председател на управляващата партия "Грузинска мечта" Иракли Кобахидзе. Новината съобщи проправителственият телевизионен канал Imedi на 29 януари.
Още: Засякоха огромна експлозия в база на Северния руски флот: Какво се случва? (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 20.12.24 - Путин предложи на Запада дуел в Киев
⚡️ Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has announced his resignation. His post may be taken by the chairman of the ruling "Georgian Dream" party, Irakli Kobakhidze
— NEXTA (@nexta_tv) January 29, 2024
In addition to the prime minister, according to Georgian publications, the heads of the defense, foreign… pic.twitter.com/nXSkceUSTp
Гарибашвили изпълнява длъжността министър-председател от 2021 г., както и в още един период преди това - 2013-2015 г. Той ще заеме мястото на Кобахидзе като председател на партията.
Още: Разкритие: Половината коментари по време на пряката линия на Путин писани от ботове на Кремъл
Още: Буданов: Руснаците се опитват да създадат военноморска база на окупираната територия на Грузия
Почетният председател размеси картите
Всичко това става месец след като основателят на партия "Грузинска мечта" и бивш министър-председател Бидзина Иванишвили заяви, че се завръща в политиката като "почетен председател" на партията. Иванишвили е най-богатият човек в Грузия и се смята, че именно той е продължил да бъде истинската сила зад правителството дори по време на привидното си отсъствие от политиката.
Още: Обвиниха в тероризъм заподозрения за убийството на руския генерал Кирилов
Още: Киев: Севернокорейците се оплакват от недостиг на бронежилетки и боеприпаси (ВИДЕО)
Кой е новият премиер?
Кобахидзе е в грузинската политика от 2015 г. и за първи път е избран за депутат през 2016 г. От 2021 г. той заема мястото на председател на партията "Грузинска мечта".
Кобахидзе осъди пълномащабната война на Русия и подкрепи териториалната цялост на Украйна, но в същото време публично критикува Запада и Украйна много по-често, отколкото критикува Москва. Прозападният грузински президент Саломе Зурабишвили осъди реториката му, често повтаряна от други политици от "Грузинска мечта".
Още: И Румъния потвърди: Само случайни проверки на границите с Унгария и България след 1 януари
Още: Русия призна за нов удар с ракети Storm Shadow и ATACMS: Няма да остане без отговор (ВИДЕО)
Още: Президентът на Грузия: Да бъде съден Путин, е нереално, не сме Алиса в Страната на чудесата
През октомври 2023 г. Зурабишвили бе изправена пред опит за импийчмънт, ръководен от Кобахидзе и други членове на "Грузинска мечта", който в крайна сметка не успя да събере достатъчно гласове.
Кобахидзе и "Грузинска мечта" "тласкат страната към изолация", заяви тогава Зурабишвили.
Управляващите в Грузия с противоречиви тези за Украйна
"Грузинска мечта" заема противоречиви позиции по отношение на Русия и пълномащабната ѝ война в Украйна. През май 2023 г. Гарибашвили си навлече широка критика, след като заяви, че Украйна е частично виновна за войната.
Още: ЕС може да приеме Молдова и Грузия без окупираните им от Русия територии
Представители на "Грузинска мечта" не гласуваха за резолюцията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) от 13 октомври, която обяви Русия за диктатура.
Грузия също така се въздържа да се присъедини към санкциите срещу Русия, като често се аргументира, че това би навредило на собствените ѝ икономически интереси.
През 2023 г. "Грузинска мечта" се опита да приеме закон за чуждестранните агенти, окачествен от критиците като "копи-пейст от Русия", но го оттегли, след като избухнаха масови улични протести: В Грузия оттеглиха спорния законопроект, искат мнение от Съвета на Европа.
Грузинците искат в ЕС
Украйна, Грузия и Молдова кандидатстваха за членство в ЕС след началото на пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г. Европейската комисия предложи на Грузия статут на кандидат за членство през ноември 2023 г., а Молдова и Украйна получиха официални препоръки за започване на преговори за присъединяване.
Грузинските граждани продължават да подкрепят присъединяването към ЕС, като според проучване, публикувано през ноември 2023 г., 86% от анкетираните са "за", пише Kyiv Independent. Други 55% заявяват, че са за присъединяване към ЕС дори ако това означава "прекъсване на търговските връзки с Русия".
Още: Стотици грузинци се включиха в шествие с искане за влизане в ЕС