В отговор на санкциите Роскосмос вече няма да доставя ракетни двигатели на САЩ. Това съобщи ръководителят на държавната корпорация Дмитрий Рогозин в ефира на телевизионния канал "Россия-24", цитиран от БГНЕС.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
"Днес взехме решение да спрем доставките на ракетни двигатели за САЩ, произведени от Енергомаш. Нека ви напомня, че тези доставки са доста активни от средата на 90-те години на миналия век", каза той.
Рогозин заяви, че става дума за РД-180, който се използва в американската ракета "Атлас 5" като двигател за полет, и за РД-181, който се използва в първата степен на ракетата "Антарес".
"Към днешна дата се планираше през 2022-2024 г. да бъдат доставени още 12 двигателя РД-181, бяха проведени и разговори със САЩ за доставка на двигатели РД-181М с подобрени тактико-технически характеристики, но смятаме, че в тази ситуация не можем да доставяме на САЩ най-добрите си двигатели", каза ръководителят на Роскосмос.
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Рогозин заяви също, че руският сегмент на МКС спира да работи по съвместни експерименти с германските си колеги. "С оглед на неприемливите действия на нашите германски колеги ние съответно от днес прекратяваме сътрудничеството с Германския аерокосмически център, включително по отношение на организирането на научни експерименти в руския сегмент на Международната космическа станция", каза той.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Рогозин отбеляза, че Германският център за авиация и космонавтика преди това е изключил един от двата телескопа на руския сегмент на космическата обсерватория, което е станало причина за прекратяване на съвместните експерименти.
Още по темата Украйна - четете тук.