Най-малко 6 големи производителя на коли, сред които “Форд”, “Мерцедес-Бенц”, “Дженерал Мотърс” и “Волво”, както и 30 национални правителства се разбраха да работят заедно, за да сложат край на автомобилите на бензин и дизел до 2040 г., а до 2035 г. това да се случи за големите пазари. Това съобщи вестник “Ню Йорк таймс”, цитиран от 24 часа. Договорката е станала в Глазгоу, където климатичната конференция върви към своя край.
Още: Пенсиониран полицай стреля по сина си на Нова година в Гърция
Още: Затворник взе 5-ма заложници във френски затвор (ВИДЕО)
Други производители като “Тойота”, “Фолксваген” и “Нисан-Рено” обаче не се присъединиха към призива. Пасуваха и правителства на 3 държави, които са сред най-големите автоизносители - САЩ, Китай и Япония. Отсъстват също европейски държави като Германия, Франция и Испания
Новината въпреки това бе приветствана от природозащитниците и подсказва, че дните на автомобилите, захранвани от изкопаеми горива, са преброени. Продажбите на електромобили поставят нови рекорди и повечето гиганти в сектора започнаха да влагат милиарди долари в преоборудването на заводите си, така че да произвеждат коли и камиони на батерии.
“Да накараме тези големи производители да направят такова обещание, е наистина нещо значимо”, каза Марго Оже, бивша експертка по качество на въздуха в САЩ, която сега съветва групи за защита на околната среда. Според нея това означава, че ръководствата на тези компании разбират, че бъдещето е на електрическите автомобили. Подписалите ангажимента автогиганти са произвеждали една четвърт от колите в света през 2019 г.
Още: Силяновска отиде до черногорското посолство, заради трагедията в Цетине (СНИМКА)
Още: Мъск: Стармър беше съучастник в изнасилването на Великобритания
Сред 30-те държави, поели ангажимента, са Канада, Нидерландия, Индия, Полша, Норвегия, Швеция, Дания, Австрия. Великобритания. Присъединяването на Индия се смята за особено важно, тъй като тя е четвъртият най-голям глобален производител, а освен това до момента не е поемала обещания за елиминиране на емисиите на колите си в определени срокове. Други държави, които за първи път се ангажират през 2040 г. да продават само автомобили с нулеви вредни емисии, са Турция, Хърватия, Гана и Руанда. Макар федералното правителство на САЩ да не се присъедини към споразумението, два щата го направиха - Калифорния и Вашингтон. Миналата година губернаторът на Калифорния Гевин Нюсъм подписа разпореждане до 2035 г. в щата да се продават само екологично чисти автомобили. Две големи компании за извършване на транспортни услуги - “Юбер” и “ЛийзПлан”, също са подписали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Брилянтен човек": Мелони разкри за личните си отношения с Мъск
Глобално транспортът е отговорен за една пета от вредните емисии, които водят до промени в климата. Малко по-малко от половината от тях се дължат на личните автомобили. През изминалите няколко години ЕС, САЩ и Китай започнаха да субсидират мощно покупката на електрически коли, като в същото време налагаха много по-строги стандарти за колите на бензин и дизел. Междувременно Конгресът в САЩ гласува разпореждане всички новопроизведени коли в страната да бъдат снабдени с технология, която да не позволява на пияни да карат.