Днес в 10:00 ч. окръжният съдия Ванеса Барайцер от Централния наказателен съд в Лондон ще обяви решението за екстардирането на Джулиан Асанж в САЩ.
Още: Гърция дава ракети за ПВО на Украйна
Още: Мъск пак призова да се гласува за "Алтернатива за Германия"
По този повод неправителствената организация Репортери без граници отново осъди искането за екстрадиция на издателя на Уикилийкс и призовава за незабавното му освобождаване.
Ясно е, че случаят е политически мотивиран и има за цел примерът с Асанж да послужи за сплашване на медиите по целия свят, се казва в разпространена от организацията петиция. Ако правителството на САЩ успее да осигури екстрадицията на Асандж и да го съди заради приноса му в репортажи от обществен интерес, същият прецедент може да бъде приложен към всеки журналист навсякъде.
Възможните последици от този случай не трябва да бъдат пренебрегвани. На карта е заложено бъдещето на журналистиката и свободата на печата, се казва още в текста.
Още: Копнеех за нея, но мислех, че никога няма да ме вземе: Олаф Шолц откровено за жена си (СНИМКИ)
Още: В Европа започна блокиране на руски пропагандни канали
От Репортери без граници е изпратена петиция до Министерството на правосъдието, Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи, общността и развитието с призив британските власти да не екстрадират Джулиан Асанж.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски към Алиев: Русия трябва да даде ясни обяснения за сваления самолет
Още: Начело с президента: Хиляди излязоха в цяла Грузия на протест „Верига на единството“ (ВИДЕО)
Представители на неправителствената организация ще отидат в Централния наказателен съд в Лондон на 4 януари, за да се опитат да присъстват на изслушването и да проследят отблизо развитието на случая.
В началото на декември миналата година такъв апел до британските власти изпрати специалният докладчик на ООН по изтезанията Нилс Мелцер, припомня БГНЕС.
„Г-н Асанж не е престъпник, осъден на лишаване от свобода, и той не представлява заплаха за никого“, припомни специалният докладчик. Следователно продължителното уединено задържане на основателя на ''Уикилийкс'' в затвор с висока степен на сигурност "не е нито необходимо, нито пропорционално и очевидно няма никакво правно основание", каза Мелцер.
Още: „Газпром“ спира износа на газ за Молдова от 1 януари
Още: ЕС иска бързо и независимо разследване на самолетната катастрофа
Според него „страданието, което Асанж е изтърпял в резултат на продължителната изолация, е не само произволно задържане, но и изтезания и жестоко, нечовешко отношение“.
През 2010 г. Асанж беше обвинен в Швеция в сексуален тормоз и изнасилване. От юни 2012 г. той се укриваше в еквадорското посолство в Лондон, където беше задържан на 11 април 2019 г. по искане на САЩ. Съд в Лондон го призна за виновен за нарушаване на условията за гаранция и го осъди на 11 месеца затвор.
Изслушванията за екстрадиция започнаха на 2 май 2019 г. година. Стана ясно, че Министерството на правосъдието на САЩ е завело 18 наказателни обвинения срещу австралиеца Асанж. Той е обвинен в престъпления, свързани с най-големия случай на разкриване на класифицирана информация в историята на Съединените щати.
В резултат на публикуването на тези материали в платформата WikiLeaks, на обществеността станаха известни редица престъпления, извършени от американски войници в Близкия Изток.
По всички обвинения в САЩ Асанж ще получи присъда до 175 години затвор.
Още: Висш експерт призова за помилването на Джулиан Асандж