Електрическите и електронните отпадъци или е-боклукът достигнаха през 2014 г. рекордните 41,8 милиона тона в света срещу 39,8 милиона през 2013 г.
Това показва публикувано днес изследване на Университета на ООН (УООН), предаде АФП, предаде БГНЕС.
Близо 60% от цялото количество са електро-домакинските уреди, оборудването за баня и пералните. Около 7% се падат на мобилните телефони, калкулаторите, преносимите компютри и принтерите.
Според изследването Норвегия е страната, която произвежда най-голямо количество е-отпадъци на глава от населението – 28,4 кг на човек, следвана от Швейцария (26,3 кг) и Исландия (26,1 кг).
Регионът, който генерира най-малко електрически и електронни отпадъци е Африка – приблизително 1,7 кг на човек. Общо целият континент е произвел 1,9 тона е-боклук през миналата година.
Като обем най-много е-отпадъци се падат на САЩ и на Китай – 32% за двете страни, следвани от Япония, Германия и Индия. Едва по-малко от една шеста от тези отпадъци са били правилно рециклирани, подчертава УООН в изследването. А отпадъците съдържат ценни ресурси като желязо, мед и злато. За 2014 г. тези отпадъци имат приблизителна стойност 48 милиарда евро.
Е-отпадъците съдържат и опасни компоненти като живак, кадмий и хром. Експертите очакват, че през 2018 г. електронните и електрическите отпадъци да стигнат 50 милиона тона.