Окончателно - молдовците избраха проевропейския път на страната. Това показват окончателните резултати от референдума, който се проведе заедно с президентските избори.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
50,46% от молдовците (751 235 души) са дали своя глас "за" записване на тази цел в конституцията на страната, а 49,54% са против (737 639 души). Първоначалните данни даваха повече гласове "против". Решаващ се оказа вотът на молдовците зад граница.
Референдумът се проведе заедно с президентски избори. Проевропейският президент Мия Санду получава по-голямата част от гласовете - 42%. Втори с 26% е Александър Стояногло, бивш главен прокурор, подкрепян от проруската Социалистическа партия. Двамата ще се явят на балотаж след две седмици.
The incumbent president Sandu and former prosecutor general Stoianoglo will advance to the second round of the presidential elections in Moldova, the country's CEC reported.
Sandu received 42.45% of the votes, while Stoianoglo garnered 25.98%. The second round will take place on… pic.twitter.com/bTmejzVBtfОще: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) October 21, 2024
Безпрецедентна намеса на Русия
Референдумът за членство в ЕС и първият тур на президентските избори в Молдова се проведоха в условията на „безпрецедентна намеса“ от страна на Русия, заяви Европейската комисия.
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Молдовският президент след референдума: Има безпрецедентна атака срещу демокрацията
„Отбелязахме, че гласуването се проведе в обстановка на безпрецедентна намеса и сплашване от страна на Русия с цел дестабилизиране на демократичния процес в Република Молдова“, заяви говорителят на Комисията Петер Стано, цитиран от АФП и БГНЕС.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
На референдума в Молдова страната с „да“ за малко да излезе начело в допитването за членство в ЕС, след като при първото преброяване на гласовете водеше страната с „не“.
Още: Кремъл вече се чуди как да признае поражението в Молдова, в Приднестровието има доста фенове на ЕС
В социалните мрежи вече се разпространяват клипове с молдовци, които признават, че са продали гласа си, за да гласуват против присъединяването към Евросъюза.
People in Moldova admitting they would be paid for voting a certain pro-Russian way during the elections.
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) October 21, 2024
pic.twitter.com/sHUhMAuK3m
Брюксел следи резултатите
ЕС, който започна преговори за присъединяване с Кишинев преди лятото, следи внимателно резултатите.
Проевропейският молдовски президент Мая Санду, която също се кандидатира за преизбиране на 20 октомври, осъди „безпрецедентната атака срещу демокрацията“ и обеща „да не се поддава“.
От своя страна Кремъл осъди „аномалиите“ при преброяването на гласовете. Говорителят на МВнР на Русия Мария Захарова обяви как молдовските власти провели изборната кампания с тоталитарни методи:
Още: Обратът на референдума е почти завършен: Молдовците искат в ЕС
Masha Zakharova, while commenting on the first round of Moldova's presidential elections, stated that the election campaign was conducted by Moldovan authorities using "anti-democratic, totalitarian methods."
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) October 21, 2024
Tens of millions of euros, and they still failed in their campaign to… pic.twitter.com/F0d6LLq0x6
На президентските избори 52-годишната Санду се класира начело на първия тур с 42% от гласовете. Тя се готви за труден втори тур срещу Александър Стояногло (26%), 57-годишен бивш прокурор, подкрепян от проруските социалисти, който изглежда има по-голям резерв от гласове сред по-малките кандидати.
Доста хора са "за" ЕС в Приднестровието
Напук на очакванията, оказва се, че немалко хора в отцепническия регион Приднестровие са гласували с "да" на референдума за европейската интеграция. По последни данни те доближават 40 на сто, което е изненадващо на фона на проруските настроения в областта. Припомняме, че през февруари тази година т.нар. депутати от Приднестровието помолиха Путин за "помощ" и "защита", защото територията била "жертва на икономическа война", подпалена от властите в Кишинев. В региона има руски военни.
Общо в референдума са участвали 15 526 гласоподаватели от Приднестровието.
Без изненада в Гагаузия
Положителният вот на референдума на избирателите там значително надвишава този в автономната област Гагаузия, където са регистрирани най-много гласове "против" в сравнение с другите териториално-административни единици в републиката, пише Zgd.md.
По предварителни данни на Централната избирателна комисия - на референдума в региона са гласували 57 847 души, от които 94,84% са "против" евроинтеграцията, а само 5,16% са "за".
Губернаторката на региона Евгения Гуцул няколко пъти тази година се срещаше с диктатора Владимир Путин в Москва.
Още: Молдовският президент след референдума: Има безпрецедентна атака срещу демокрацията