Стартирането на военната операция на Русия срещу Украйна вече предизвика съответните реакции на Запад. Дотук те се изразяват със съобщения в социалните мрежи.
На първо място, външният министър на Украйна Дмитро Кулеба призова светът да реагира. Той конкретно изброи и как:
1. Смазващи санкции срещу Русия, включително спирането на достъпа ѝ до SWIFT (световната парична система за разплащания).
2. Пълна изолация на Русия по всички възможни начини
3. Доставка на оръжия и оборудване за Украйна
4. Финансова помощ за Украйна
5. Хуманитарна помощ за Украйна
The world must act immediately. Future of Europe & the world is at stake. To do list:
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 24, 2022
1. Devastating sanctions on Russia NOW, including SWIFT
2. Fully isolate Russia by all means, in all formats
3. Weapons, equipment for Ukraine
4. Financial assistance
5. Humanitarian assistance
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също реагира в Twitter. "Осъждаме категорично неоправданата атака на Русия. В тези мрачни часове, мислите ни са Украйна и невинните жени, мъже, деца, защото са изправени пред непровокирана атака и се страхуват за живота си".
We strongly condemn Russia´s unjustified attack on Ukraine.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 24, 2022
In these dark hours, our thoughts are with Ukraine and the innocent women, men and children as they face this unprovoked attack and fear for their lives.
We will hold the Kremlin accountable.
"Президентът Путин избра пътя на кръвопролитието и унищожението чрез непровокирана атака срещу Украйна. Великобритания и съюзниците ѝ ще реагират решително", закани се британският премиер Борис Джонсън. Неговите думи по адрес на Путин са далеч по-решителни и силни.
I am appalled by the horrific events in Ukraine and I have spoken to President Zelenskyy to discuss next steps.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) February 24, 2022
President Putin has chosen a path of bloodshed and destruction by launching this unprovoked attack on Ukraine.
The UK and our allies will respond decisively.
Френският президент Еманюел Макрон също реагира в Twitter, но де факто малко преди старта на руската военна операция: "На украинския народ, на президента Зеленски тази вечер потвърждавам нашата подкрепа, нашата привързаност към суверенитета и териториалната цялост на Украйна. По икономически и финансови въпроси, по отношение на отбранителното оборудване, Франция ще продължи да оказва своята подкрепа".
Au peuple ukrainien, au Président Zelensky, ce soir, je redis notre soutien, notre attachement à la souveraineté et à l'intégrité territoriale de l’Ukraine. En matière économique et financière, en matière d'équipements défensifs, la France continuera d’apporter son soutien.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) February 23, 2022
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че действията на Русия "не могат да бъдат оправдани по никакъв начин".
"Нападението на Русия срещу Украйна е грубо нарушение на международното право. Това е ужасен ден за Украйна и мрачен ден за Европа. Изразяваме своята солидарност с Украйна и нейния народ. Русия трябва незабавно да прекрати тези военни действия. В рамките на Г-7, НАТО и ЕС ще координираме тясно действията си. Германия осъжда действията на Москва по възможно най-категоричен начин, каза Шолц.
Той е провел и телефонен разговор със украинският президент Зеленски, в който е изразил солидарност с Украйна.
Външният министър Аналена Баербок заяви, че с нападението си срещу Украйна Русия нарушава най-елементарните правила на международния ред. Тя подчерта: "Световната общност няма да забрави този срамен за Русия ден".
Германското Министерство на външните работи сформира специален кризисен щаб във връзка със събитията в Украйна.
Първите последствия
Междувременно, цената на европейския сорт „Брент” достигна почти 102 долара за барел. Това е 5% увеличение или почти 10 долара за ден, а границата от 100 долара за барел. Лекият суров петрол вече е 96,46 долара за барел, т.е. около 4-5 долара поскъпване за ден.
Има промяна и в цената на газа - естествено, в посока нагоре. По данните на нидерландския газов хъб TTF, газът с доставка за март вече е над 87 евро за мегаватчас, което е над 9% увеличение за ден. Доставката за април е почти на същата кота, но за май вече е с над 10% - малко под 87 евро.
Златото пък поскъпна 1942.26 долара за тройунция, което е ръст в цената от около 1,8%. Еврото поевтиня до 1,1220 долара, т.е. 0,8% спад. Руската рубла пък е с рекордно понижение от 5,4%.
Засега азиатските борси губят по 2-3% що се отнася до основните си индекси. Тепърва обаче ще отварят и европейските борси, като първите данни за там са за спадове от поне 3% и нагоре.
European Opening Calls:#FTSE 7322 -2.35%#DAX 14075 -3.81%#CAC 6546 -3.46%#AEX 702 -3.56%#MIB 25031 -3.56%#IBEX 8138 -3.58%#OMX 2068 -3.47%#SMI 11637 -2.56%#STOXX 3830 -3.62%#IGOpeningCall
— IGSquawk (@IGSquawk) February 24, 2022
Всичко това стана след новините, че руски военни влизат в Одеса, Мариопул и Харков т.е. руската инвазия не се ограничава само до Донбас. Един от маршрутите за атака на руската армия, който беше широко дискутиран, е именно атака откъм Крим и Черно море, с цел да се осигури сухопътна връзка с Донбас и овладяване буквално на територията на цяла Източна Украйна. В Азовско море има руски военни сили - кораби от военноморския флот на Русия.
Според информация на българския консул в Одеса Светослав Иванов, в града е имало 3 взрива. Не е ясно какво е поразено. Въздушното пространство е отворено, но граничните пунктове са отворени. Възможна е евакуация по суша.
БНТ съобщава, че в Мариопул нищо не работи, много хора опитват да заредят бензин и да изтеглят пари от банкомати. Няма обаче посевместна паника. Има информация за удари и в Харков.
Още: С какво ще се отбранява Украйна, ако Русия нападне - сравнение на въоръжението на двете страни