Bellingcat, Der Spiegel и CNN съвместно разследваха кои са били тримата служители на Федералната служба за сигурност (фСБ), които са следили Алексей Навални, първо до Новосибирск, а след това до Томск, където опозиционният политик беше отровен с „Новичок”.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Just incredible stuff: Beginning in 2017, "FSB operatives from a clandestine unit specialized in working with poisonous substances shadowed Navalny during his trips across Russia, traveling alongside him on more than 30 overlapping flights" https://t.co/oe9MH4osY1
— Natasha Bertrand (@NatashaBertrand) December 14, 2020
Според разследващите са участвали още петима спецове, а някои са отлетели до Омск, където самолетът с Навални спешно кацна, когато опозиционерът го закъса здравословно.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
След анализ на данните от телефонни разговори и пътувания, Bellingcat и партньори журналисти са стигнали до заключението, че дълго време Навални е бил следван от група оперативни работници от ФСБ. Няколко седмици преди пътуването на Навални до Сибир през август 2020 г., членовете на този екип за проследяване разговаряли с експерти по токсини. От Bellingcat вярват, че всички оперативни работници от тази група са свързани с Института за криминалистика на ФСБ, известен също като военна част 34435.
Разследващите анализираха данните за обажданията, информацията за полета и провериха тази информация с бази данни. Въз основа на информацията, която получили, те разбрали, че поне осем оперативни работници, предполагаемо работещи в Института по криминалистика на ФСБ, са били в тесен контакт с Навални и по различно време са го следвали, включително няколко дни и часове преди политикът да бъде отровен.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Медиите публикуват подробности за възможния състав на работната група.
A joint investigation between Bellingcat and The Insider, in cooperation with Der Spiegel and CNN, has discovered voluminous telecom and travel data that implicates Russia’s Federal Security Service (FSB) in the poisoning of Alexey Navalny. https://t.co/ACbA2gkV2H
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
— Bellingcat (@bellingcat) December 14, 2020
Алексей Александров (оперативен псевдоним - "Алексей Фролов") е завършил Медицинския институт в Москва, работил е като лекар на линейка, а след това и като военен лекар. Той отива да работи за ФСБ през 2013 г. Според разследващите той е бил в Томск в деня, в който Навални е бил отровен, но е пътувал с измислено име и е използвал различни телефони. Разследващите го наричат ключов член на групата на оперативните работници.
Иван Осипов понякога пътувал под името Иван Спиридонов. Известно е, че той също е лекар по образование. Разследващите намериха профилите му в социалните мрежи, но Осипов спрял да пише във ВКонтакте през 2012 г., вероятно тогава може да е отишъл да работи за ФСБ. Повече информация за него не се предоставя.
Преди да работи в Института по криминалистика на ФСБ, Владимир Паняев е служил в граничната служба на ФСБ, а след това е съосновател на компания, продаваща антибактериални лампи. Разследващите установили, че той живее в една сграда с Алексей Навални. След отравянето на политика обаче адресът на регистрацията на Паняев е променен на „Лубянка, 1“, където се намира основната сграда на ФСБ.
Освен това разследването споменава и други служители на ФСБ, които може да са работили заедно с Александров, Осипов и Паняев.
Това е Олег Таякин , старши служител на ФСБ, който според журналисти обикновено координира действията на други служители на ФСБ от централния офис. Преди да се присъедини към Института по криминалистика, Таякин е работил като хирург.
Mi6 #Bellingcat work can be characterised by "If you tell a lie big enough and keep repeating it, people will eventually come to believe it."
— Elena Evdokimova (@elenaevdokimov7) December 14, 2020
A lot of allegations and no proof.
Does FSB exist? yes. Did it poison Navalny?
What for? Mr2% had no hope in hell to become president. pic.twitter.com/TlqbUG1AKk
Също така се споменава името на Константин Кудрявцев , който е служил във военна част в Шихани, където са създадени съветски химически оръжия.
Въз основа на анализа на стотици хиляди телефонни обаждания разследващите стигнаха до заключението, че ръководител на цялата програма може да е полковник Станислав Макшаков , военен учен, който преди това е работил в Държавния институт за органичен синтез в затворения военен град Шихани-1, където се извършват изследвания и разработки на нови форми на химическо оръжие.
Алексей Навални заяви пред BBC, че не разпознава никой от тези хора.
Отличная работа @CNN и @clarissaward. Они вломились прямо домой к Олегу Таякину, координатору убийства pic.twitter.com/yUsahjVa7K
— Alexey Navalny (@navalny) December 14, 2020