Кризата с блокирания износ на украинско зърно заплашва света с глад. Руските сили от известно време насам са обвинявани, че крадат зърнени култури от украинските фермери в окупираните райони, както и торове и оборудване. Разследване на BBC, включващо сателитни снимки и разговори с местни производители, показа къде отива откраднатото зърно.
ОЩЕ: Войната на Путин в Украйна е колониална, а светът е заплашен от нов Гладомор
Голяма част от него се превозва с камиони до жп гари, които след това го пренасят с влакове до Крим. Оттам зърното лесно се връща към континентална Русия или се изнася в чужбина, като се смесва с руско зърно на кораби в морето.
In occupied #Ukraine, Russia's been accused of stealing grain from #Ukrainian farmers & other crops such as sunflower seeds, fertiliser & agricultural equipment. BBC spoke to farmers, analysed satellite images & followed evidence to where 🇷🇺 taking it. https://t.co/B91kRUtnL9 pic.twitter.com/G3Ht0UWDgR
— Glasnost Gone (@GlasnostGone) June 27, 2022
Британското издание разказва историята на украински фермер, чието име не се споменава, който описва как за 4 месеца война загубил бизнеса си, граден в продължение на 25 години. „Те откраднаха зърното ни. Разрушиха помещенията ни, унищожиха оборудването ни“, казва той. Допълва, че руските сили вече са окупирали 80% от десетките хиляди хектари, които обработва, и ги обвинява в кражба на зърно в промишлени мащаби.
Камери за видеонаблюдение от един от обектите са заснели момента на пристигането на руснаците. Един от войниците забелязва охранителна камера и стреля по нея, но пропуска.
Камионите със зърно са откраднати, а според цитирания фермер на няколко от тях са поставени GPS проследяващи устройства. На база на данните от тях BBC проследява превозните средства, които се отправят на юг – към полуостров Крим, който Русия анексира през 2014 г. GPS-данните показват, че и двата камиона са спрели в близост до складова база, определена като място за разтоварване и съхранение на зърно. Тя се намира в кримския град Октябърск. На спътникова снимка на Maxar от 14 юни 2022 г. се виждат редица камиони на пътя до съоръжението. (Всички снимки може да видите тук).
Базата е близо до жп линия, която може да се ползва за транспорт на зърното в Русия или до пристанища в южната част на Крим. Върху покрива на склада е изобразен и символът Z, с който руснаците отбелязват инвазията в Украйна.
Камионите, за които BBC има данни, се насочват към континенталната част на Руската федерация.
Много е трудно да се проследят отделни пратки с крадено зърно, но налице са редица доказателства, че голяма част от него отива най-напред в Крим, отбелязва изданието. Сателитните снимки на два ключови входни пункта – при Чонхар и Армянск, говорят красноречиво. Там се вижда струпване на превозни средства, които биха могли да се използват за транспортиране на зърно и други продукти. При единия пункт може да се забележи дълга опашка от камиони с дължина над 5 километра, заснета на 17 юни 2022 г.
Това ниво на автомобилен трафик към Крим е необичайно, защото Украйна няма достъп до района от 2014 г. насам. Износът на страната се е концентрирал от други ключови точки. Възможно е част от обема на трафика да се обясни с това, че празни камиони се връщат от окупираните райони, след като са снабдили с доставки руските войници. По-вероятно е обаче много от тях да превозват зърнени култури, слънчогледови семена или торове, взети от украинските земеделци.
На 21 юни Maxar заснемат сателитна снимка над гр. Джанкой в Крим, на която се виждат редица камиони, чакащи на пътя до склад за зърно и близо до свързаната с него железопътна гара. Кадрите показват товарни влакове с вагони за превоз на зърно. Тези влакове са свързани с пристанищата на Севастопол и Керч, откъдето продукцията се отправя към Русия или в чужбина.
"Първо извозват зърното до анексирания Крим, откъдето го транспортират до Керч или Севастопол, след което товарят украинското зърно на руски кораби и те отиват в Керченския проток", казва Андрей Клименко - експерт в Института за черноморски стратегически изследвания в Киев, който редовно наблюдава движението на корабите около Крим. "Там, в Керченския проток (б.а. - между Крим и Русия), прехвърлят зърното от малки кораби на кораби за насипни товари, където то се смесва със зърно от Русия. Или в някои случаи плават до този район само за да създадат впечатление, че товарят руско зърно“.
По думите му, продукцията след това се изнасяла с руски сертификати и се твърдяло, че е изцяло руско. Най-честите дестинации са Турция и Сирия. Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу заяви, че са проучили твърденията за пренесено в страната украинско зърно, но досега не са открили никакви доказателства. „Видяхме в регистрите, че изходното пристанище на корабите е в Русия, произходът на стоките е Русия“, каза той.
Сателитните снимки от зърнения терминал "Авлита" на пристанище Севастопол в западната част на Крим показват висока активност през целия юни. На редица кораби е натоварен материал, който е с цвета на зърно. BBC са разгледали сателитни кадри от същия терминал от последните няколко години и са направили заключение, че сега има необичайно висока активност. "В Крим не се отглежда много зърно за износ", казва Мария Богонос - експерт по селскостопанска политика в Киевското училище по икономика. Освен това за Русия не би имало географски смисъл да използва Севастопол за износ на собственото си зърно.
Майк Лий - експерт по земеделие в Green Square Agro, обаче казва, че определени количества от зърното, идващо от Крим, може да е част от изостанала миналогодишна реколта, задържана на склад заради войната. "Крим е под руски контрол, но веригите за доставки са засегнати и там", твърди той.
Една много интересна част от разследването на BBC е свързана с корабите, които изключват проследяващите си устройства. Американските и украинските власти и съобщения в медиите посочват 9 кораба от Крим, за които се смята, че са превозвали крадено украинско зърно в чужбина. Използвайки данни от Lloyd's List Intelligence, журналистите проследяват тези плавателни съдове по време на пътуванията между Крим и пристанищата в Турция и Сирия от април насам. Става ясно, че корабите са използвали измамни практики - изключвали са бордовите си проследяващи устройства, когато са влизали в Черно море или когато са се движили около Керченския проток близо до Крим.
Когато GPS-устройствата отново се включат, корабите плават на юг и много от тях съобщават за по-малка дълбочина на водата, което предполага, че са взели товар по време на прекъсването на проследяването. BBC картографира пътуванията на три кораба - Matros Pozynich и Sormovskiy 48, собственост на две компании в Русия, както и Finikia, собственост на сирийската Главна морска администрация.
Снимки от Maxar показват Matros Pozynich в Севастопол в средата на май. По време на въпросното пътуване той е плавал до Керченския проток, спрял е на транспондера за пет дни и след това се е появил отново на стотици мили на юг в Черно море. По-късно е заснет в сирийското пристанище Латакия, но системата му за проследяване е изключена. Съгласно Конвенцията на ООН за безопасност на човешкия живот в море (SOLAS), корабите трябва да имат включени проследяващи устройства по всяко време, освен ако това не представлява заплаха за тяхната безопасност и сигурност - например от пиратство.
Отделно разследване на руската и украинската редакция на BBC показва, че в някои случаи руснаците принуждават украинските фермери да продават зърно на цени, значително по-ниски от пазарните, както и да подписват документи, за да докажат, че то е закупено "законно". Фермерите казват, че трябва да приемат ниските цени, тъй като нямат алтернатива – трябва да купуват гориво и да плащат на работниците.
Според адвоката по международно право Емили Потъл тези действия могат да нарушат Женевската конвенция и правилата на Международния наказателен съд за окупационните сили.