Сградата, в която се помещава германското консулство в Киев, е била поразена по време на руските ракетни удари от 10 октомври. Тя не се използва от началото на войната, съобщи външното министерство в Берлин.
Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?
As a result of the missile strike on #Kyiv, the visa department of the #German consulate was damaged.
— NEXTA (@nexta_tv) October 10, 2022
📰 Bild pic.twitter.com/eow3JgFprh
Не е ясно дали при конкретния удар има загинали и ранени. В Киев днес са загинали осем души, според съобщение на съветника на министъра на вътрешните работи на Украйна Ростислав Смирнов. Още 24 цивилни са пострадали.
Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании
Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)
ОЩЕ: И в Днипро има жертви след руска ракетна атака (ВИДЕО)
На правителствен брифинг говорителят на министерството на отбраната в Берлин заяви, че Германия очаква да достави система за противовъздушна отбрана на Украйна съвсем скоро. През следващата година на Киев ще бъдат изпратени още три ПВО-системи, но засега не се посочват точни срокове.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?
Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито
ОЩЕ: Борел обяви нова военна помощ от ЕС за Украйна
Междувременно се появиха кадри от руски удар по пешеходен мост в Киев, известен като моста Кличко. Кадрите от камерите показват как ракета поразява съоръжението, а после се виждат и последствията. Мостът се намира в центъра на украинската столица и създава пряк път по туристическия маршрут на десния бряг на река Днепър.
Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)
Още: Земетресение разлюля Исландия
One of the Russian missiles hit Klitschko Bridge in Kyiv. pic.twitter.com/5rRfYwc0LY
— Clash Report (@clashreport) October 10, 2022
Руснаците са изстреляли над 83 ракети днес и са използвали 17 дрона „Шахид“ иранско производство, за да атакуват градове в цяла Украйна. 43 от ракетите са били неутралиризани от противовъздушната отбрана, обявиха от Въоръжените сили на страната. В Киев и Днипро има цивилни жертви след ударите на Москва, дошли два дни след експлозията на Кримския мост, за която Кремъл обвинява украинските служби. Поразена е и ключова инфраструктура в Запорожие, Харков, Житомир, Тернопил, Лвов и др.
Съветникът на ръководителя на кабинета на украинския президент Володимир Зеленски – Олексий Арестович, съобщи във Facebook около 13:30 ч. наше време, че сирените за въздушна опасност вече са спрели в по-голяма част от страната.
*Снимката е на германското посолство в Киев, не на ударената сграда на германското консулство