Трябват ни поне 1000 ATACMS, за да обърнем инициативата на бойното поле. Ако получим 100, това няма да промени нищо. Такъв призив се появи в един от украинските профили в Twitter, занимаващи се активно с войната в Украйна.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
Гледната точка за ATACMS: Имате много стари, дайте ги
Видяхте какво направиха 11 ATACMS на летищата в Бердянск и Луганск. Но ни трябват в много по-голямо количество, пише авторът и дава примери защо.
В началото на войната не митичните противотанкови Javelin и NLAW ни спасиха – спасиха ни ракетите "Точка-У". Благодарение на тях издържахме, докато ни доставиха първите HIMARS в началото на лятото на 2022 година, казва авторът и публикува видеа, за да подсили думите си:
It were Tochka-U's what destroyed several jets on Millerovo Airbase, Rostov, on Feb. 25, '22 (hello, escalation management 🤦♂️)pic.twitter.com/9CEjhiqrid
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
— Voices of the Army 🇺🇦🔊 (@SmartUACat) October 26, 2023
Отделно, той публикува и спомен как 3-4 руски кораба са били успешно ударени в пристанището на Бердянск:
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
The destruction of Russian warships in Berdyansk was even worse than initially reported. Besides the destroyed Orsk LST, both Ropucha landing ships were heavily damaged too. One is even burning. #Berdyansk #Ukraine pic.twitter.com/f3IIdnl65t
— (((Tendar))) (@Tendar) March 24, 2022
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
След първата половин година война обаче по-голямата част от украинския арсенал с "Точка-У" е изчерпан. А САЩ имат разновидност М39 ATACMS, които вече не ползват на активна служба, настоява авторът.
Ще има ли скоро военна помощ от САЩ?
С избора на Майк Джонсън за председател на Камарата на представителите в САЩ започват и преговорите с Белия дом относно помощта за Украйна. Джонсън не е съгласен да има единен пакет от 106 млрд. долара за Украйна, Израел и Тайван и иска за всяка от трите държави да се решава отделно. Той е отявлен привърженик на Доналд Тръмп и в миналото е гласувал против пакети за Украйна: Новоизбраният председател на Камарата на представителите иска преразглеждане на помощта за Украйна и Израел
Сега Джонсън обяви, че САЩ не могат да оставят Путин да спечели в Украйна, но и че конгресмените имат дълг да следят как се харчат парите на американските данъкоплатци.
ОЩЕ: САЩ обяви нова военна помощ за Украйна, какво включва тя
The new house speaker, Republican Michael Johnson, said that the United States cannot allow Putin to win in Ukraine.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) October 27, 2023
“Russia's victory may encourage and empower China in relation to Taiwan.”
He added that aid to Ukraine will require greater accountability. pic.twitter.com/k3Y87xvOAU
Какво е ATACMS
Днес, 27 ноември, Военният телевизионен канал, който е медията на Министерството на отбраната на България, публикува експертен материал по темата. Накратко: балистични ракети "земя-земя" (отнася се за MGM 140) с точност до 10 метра от зададената цел, които са на въоръжение в САЩ, Южна Корея, Бахрейн, ОАЕ, Румъния, Гърция, Турция, Полша.
Ракетата АТАСМS тежи 1670 кг, дълга е 4 метра и има диаметър 610 мм. Размахът на стабилизаторите е 1,4 м. Работи с твърдо гориво. Различните варианти на ракетата имат обсег на стрелба от 140 до 300 км. Таванът на полета на ракетата е 50 км. Достига максимална скорост Мах 3. За изстрелването на ракетата се използват модернизираната верижна пускова установка M270. Ракетата MGM 140 се управлява с GPS – по-старата версия обаче работи с инерционна навигационна система, а не с GPS. Инерционната навигация е автономна навигационна техника, при която измерванията, предоставени от акселерометри и жироскопи, се използват за проследяване на позицията и ориентацията на обект спрямо известна начална точка, ориентация и скорост. Именно това прави този тип ракета по-трудна за "поразяване" от оборудване за електронно заглушаване.
Руски страх: След ATACMS идват германски ракети. Даде ли САЩ по-стари ATACMS на Украйна?