Испанският премиер Мариано Рахой определи като "абсурдна" идеята отстраненият каталунски Премиер Карлес Пучдемон да управлява от Белгия, където е в доброволно изгнание, за да не бъде арестуван.
Още: Кметът на Москва потвърди оценката на Зеленски за ранените в Украйна руски войници (ВИДЕО)
"Абсурдно е да претендираш, че си ръководител на регион, ако живееш в чужбина и дори е още по-абсурдно да се преструваш, че изпълняваш тази функция от чужбина", каза Рахой на годишната си пресконференция в Мадрид, предаде БГНЕС. Той направи коментар седмица след като каталунските сепаратистки партии обявиха, че са спечелили предсрочните избори в автономната област.
Мадрид насрочи изборите, след като каталунските депутати обявиха едностранно независимост на 27 октомври, предизвиквайки най-дълбоката политическа криза от възстановяването на демокрацията в страната след смъртта на диктатора Франсиско Франко през 1975 година. След обявяването на независимост, Рахой уволни каталунското правителство, разпусна парламента и насрочи нови местни избори.
Пучдемон избяга в Брюксел, за да не бъде арестуван по обвинения, свързани с бунт, размирици и злоупотреба с обществени средства. Други каталунски политици, които са за отделяне от Испания, сред които и бившият заместник на Пучдемон Ориол Жункерас, са в предварителен арест до началото на делата срещу тях.
Сега Рахой повтори, че гласуване за нов каталунски премиер може да се проведе до 10 дни след като новият регионален парламент започне работа на 17 януари. Съветниците на Пучдемон обмислят дали той може да участва в гласуването идния месец от чужбина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Папата поиска "справедлив и траен мир" в Украйна навръх Рождество
Още: Коли за милиони евро на пияни латвийски шофьори бяха дарени на Украйна
Въпреки че юнионистката партия Ciudadanos („Граждани”) има най-голяма парламентарна група, трите сепаратистки партии в Каталуния запазиха абсолютното си парламентарно мнозинство. Сепаратистките партии обявиха, че повече няма да вървят едностранно към независимост, а ще се насочат към разрешаване на проблема чрез преговори.