1 септември все още е почивен ден за учениците в България, но не и в Украйна – там това е първият учебен ден. Предвид войната обаче този ден не премина така, както трябва.
В Харков, 60 училища отвориха врати за учениците в ... метрото. Причината е очебийна – градът е на само 40 километра от границата с Русия и опасността от обстрел е висока. Затова и децата няма да учат в обикновени училища, а под земята.
This is how the school bell in the #Kharkiv metro sounds like
— NEXTA (@nexta_tv) September 1, 2023
60 school classes will open in the Kharkiv metro. The city is located 40 km from the border with #Russia, and since the beginning of the war it has been constantly shelled. It has become unsafe for children to study… pic.twitter.com/Q9rUFHnfus
В Кривой Рог, родният град на украинския президент Володимир Зеленски, положението беше подобно – децата трябваше да отидат в бомбоубежищата заради сигнал за въздушна тревога. Там обаче засега не се планира учебната година да протече така, както в Харков.
В Киев положението също е военно – първият учебен ден беше прекъснат заради заплахи за заложени бомби.
Ukrainian schoolchildren spent the first of September (the first day of school) in the basement
— NEXTA (@nexta_tv) September 1, 2023
An air raid alert was announced in Kryvyi Rih. The children had to go to shelter. pic.twitter.com/LY33OX9q1m
Една от основните промени на настоящата учебна година ще бъде нейната продължителност: според решение на правителството тя ще приключи с месец по-късно от обичайното - на 28 юни 2024 г. Причината – предвидено е да има един месец повече за наваксване, ако през зимата токът спира често и това налага и спиране на учебния процес. А токът може да спира често при интензивни руски удари.
Формата на обучение е разделена на три – дистанционно, присъствено и смесено. За да може училищна сграда да работи, тя първо трябва да е осигурила подходящо бомбоубежище – украинското образователно министерство счита, че повече училища отговарят на това условие спрямо миналата година. Създадени са и условия деца от училища без бомбоубежища да отидат да учат в такива със, за да може повече деца да учат присъствено. Но ако родителите не искат детето им да ходи на училище присъствено, няма проблем – то остава да учи от вкъщи.
"Разбираме, че учебната година ще бъде трудна, защото врагът не е изчезнал никъде и продължава ракетните атаки и атаките с дронове. Ще бъде трудно, но е много важно да разберем за какво да се подготвим", каза украинският омбудсман на образованието Сергей Горбачов пред УНИАН.
Окупираните от Русия украински райони
Междувременно, в руското телеграм пространство има дори мнения и дискусии как украинските деца масово искали да изучават украински език в окупираните от руснаците територии. По различни сведения, включително на украинските власти, окупаторите интензивно работят и изменят учебната програма там, където имат власт, включително чрез налагане на руския възглед.
В едно от мненията, надлежно цитирано от естонски блогър, следящ интензивно войната в Twitter, се говори как 46% от украинските деца в окупираните територии искали да учат украински език. Това е при положение, че има множество данни за изселване на украинци в Руската федерация, съответно на заселване на руснаци, особено в Мариупол – там има специални програми за много нисколихвени и дори нулеви жилищни ипотеки за хора с руски паспорт.
Съответно, въпросният руски пропагандист се възмущава как такива деца, които искат да учат украински език, нямало да бъдат интегрирани изцяло в руското общество.
На какво обаче се радват в Русия като образование, когато не говорим за Москва и Санкт Петербург - в Сахалин започнаха учебната година в недовършена сграда:
On #Sakhalin, children began the school year in an unfinished school
— NEXTA (@nexta_tv) September 1, 2023
The head of the Uglegorsk district admitted that the finishing work has not been completed, but the building is still being used. pic.twitter.com/PSMvJRmVHk