1 май - Денят на труда, се превърна в ден на хаоса и големи протести в редица държави в цял свят.
Още: Украйна атакува с дронове петролна база в Русия (ВИДЕО)
Още: ЕС ще проведе специална среща на върха за Украйна на 6 март
Най-сериозно беше положението в Париж, където имаше голям протест заради реформите на френския президент Еманюел Макрон в сферата на трудовото законодателство. Стигна се до сериозно безредици във френската столица, като бяха арестувани 102 души, предаде радиостанция France Info, като се позова на полицейския префект на Париж Мишел Делпюеш.
Първомайската демонстрация в Париж беше придружена от многобройни случаи на неспазване на реда. По време на шествието млади хора в черни дрехи и с маски на лицата, по данни на полицията - около 1,2 хиляди души, чупиха витрини на ресторанти и кафенета, нападнаха закусвални на McDonald's, запалиха автомобили, обобщава БГНЕС. Те скандираха "Вдигни се Париж" и "Всички мразят полицията".
Paris #MayDay protests: Restaurants, vehicles torched; hundreds arrested https://t.co/KDsUTNBBip pic.twitter.com/AlwyeRwm9e
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 24.02.25 - Три години от началото на войната
Още: Рекордна избирателна активност в Германия: християндемократите печелят 10% пред АзГ
— Business Standard (@bsindia) 2 май 2018 г.
Първоначално полицията не реагира на безредиците, но беше принудена да се намеси със сълзотворен газ и водни оръдия.
Още: Папа Франциск: "Молете се за мен"
Още: Руснаци срещу инфлацията: Ето какво купуват
May Day protests in Paris turned violent as thousands marched across the city to protest Macron's economic policies #tictocnews pic.twitter.com/QmrvNtvC3t
— TicToc by Bloomberg (@tictoc) 1 май 2018 г.
Още: Буданов: Русия спира в края на 2025 г., защото няма сили. Данни за украинските оръжия (ВИДЕО)
Още: "Нова Ялта": от какво се опасяват в Източна Европа
Президентът на страната Еманюел Макрон заяви, че осъжда решително станалите безредици и подчерта, че отговорните за насилието ще бъдат привлечени към отговорност.
Напрежение имаше и на Филипините, където пред президентския дворец беше изгорено чучело на лидера на страната Родриго Дуерте. В Турция предварително бяха организирани полицейски блокади и въпреки това демонстранти се събраха на знаковия площад "Таксим" в Истнабул, но те бяха разпръснати, като също бяха използвани водни оръдия. Над 11 000 души се включиха в шествие на Гръцкия комунистически съюз в Атина.
В Южна Америка - в Колумбия, имаше боеве с полицията, включително битка с камъни. В Бразилия пък привърженици на бившия президент Лула да Силва поискаха той да бъде освободен. Припомняме, че менторът на Дилма Русеф има големи проблеми с правосъдието - заради аферата "Petrobras". Спокойно обаче беше в Куба, където на манифестация се събраха 1 милион души.