Във вторник Унгария стана първата държава от ЕС, която получи китайската ваксина срещу коронавирус Sinopharm, след като първоначалната партида от 550 000 дози пристигна в Будапеща, съобщи правителството.
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
Ваксините - достатъчно, за да защитят 275 000 души срещу COVID-19 – пристигнаха на борда на унгарски правителствен самолет, който отпътува за Пекин в понеделник и се прибра вкъщи по обяд във вторник, предаде АФП.
"Това е важен ден за Унгария," каза на летището Тамаш Менчер, държавен секретар по външните работи в кабинета на премиера Виктор Орбан. "Опитваме се да спасим живота и да поддържаме икономиката."
Правителството на Орбан обяви в края на миналия месец, че е поръчало общо пет милиона дози Sinopharm. Унгарският фармацевтичен орган одобри ваксината, но тя не може да се прилага, докато не получи зелена светлина от Националния център за обществено здраве (NNK), който заяви, че все още трябва да проведе тестове.
Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)
Унгария беше първа в ЕС и при започването на ваксиниране с руската ваксина „Спутник V”, за която е установено, че е 91,6% ефективна срещу симптоматични случаи на COVID-19. Орбан заяви миналия петък, че ако Унгария също може да започне да използва ваксината Sinopharm "в близко бъдеще, повече от 2,5 милиона души могат да бъдат ваксинирани до Великден".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Премиерът многократно критикува разрешаването на Брюксел и снабдяването с ваксини като твърде бавно - критика, която той повтори в петък.
"Всеки ден, който прекарваме в очакване на Брюксел, бихме губили по 100 унгарски живота," каза Орбан. „Защо трябва да мислим, че европейските експерти са по-умни от нас?“ попита той и добави, че се доверява повече на унгарски специалисти, отколкото на тези в Брюксел.
Европейската агенция по лекарствата (EMA) е под натиск да одобри възможно най-бързо новите коронавирусни ваксини, тъй като 27-те държави-членки на ЕС се борят със забавяне на доставката и недостиг на доставки при трите най-важни ваксини, разрешени в ЕС - Pfizer-BioNTech, Moderna и AstraZeneca-Оксфорд. Междувременно съседът на Унгария, която не е членка на ЕС, Сърбия, също използва ваксините на Китай и Русия и изпревари ЕС с темповете на своята програма за ваксинация.
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана