Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Пълни сме догоре, не можем повече". Германия вече иска да връща бежанци, изнемогва

24 ноември 2023, 21:44 часа • 11231 прочитания

"Пълни сме догоре, не можем повече" - така казват на толкова много места в Германия, посочва на заседание на местните власти в Бад Кройцнах областната съветничка от ХДС Бетина Дикес. Според нея това важи и за настроенията по улиците. "Не става дума за ксенофобия, а за страх, че няма да успеем да се справим", уточнява тя.

Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)

Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция

"Не разполагаме с достатъчно жилища. Нямаме шанс да осъществим интеграцията, защото липсват хора, които да допринесат за това - и защото мигрантите живеят в общежития. Не можем да предложим никакви перспективи на хората, които са тук. На този фон твърдо призовавам да се предприемат промени", казва Дикес, която напоследък се е превърнала в говорител на областните съветници в Германия. "Да не говорим, че с общежитията ние създаваме един вид бежански острови насред нашето общество", посочва още Дикес.

Германия иска да намали имиграцията

Още: Осъдиха иранец на 4 г. затвор в Германия по обвинение в подготовка на терористичен акт

Още: Приднестровието вече има газ, но не руски

Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)

Правителството вече прие цял пакет мерки, предназначен да ограничи миграцията и да намали нейната привлекателност - включително намаляване на помощите за кандидатите за убежище и затягане на граничния контрол. Освен това мигрантите вече по-трудно ще могат да взимат и семействата си в Германия.

Предвижда се също чрез специални споразумения повече хора да бъдат екстрадирани от Германия. Канцлерът Шолц вече обяви, че онези, които нямат правото да останат в Германия, ще бъдат масово екстрадирани.

Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия

Още: Самолетен хангар се запали в Германия

От началото на войната на Русия срещу Украйна на Михаел Цифка от управата на Бад Кройцнах постоянно му се налага да търси възможности за настаняване на бежанците, които пристигат в района. "Не съм магьосник - няма откъде да намеря жилища. Много граждани ми казват - ще дам жилище под наем, но само ако в него се настанят украинци. Освен това готовността за поемане на доброволни ангажименти значително е спаднала. Затова на общинско ниво вече отдавна не говорим за интеграция, а само за настаняване."

Ян Камерер от помощната организация "Arbeiter-Samariter-Bund" смята на свой ред, че ситуацията не е чак толкова драматична. Неговата организация полага грижи за мигранти, настанени в старо училище в района на Бад Кройцнах - 55 бежанци предимно от Сирия, Афганистан и Турция. "През 2015 година имахме много повече работа във връзка с настаняването на мигрантите - тогава натовареността беше много по-голяма. А що се отнася до водения днес дебат, той просто е отровен."

Още: Украински депутат: Убийството на Путин е най-добрата инвестиция в света (ВИДЕО)

Още: Свързаха името на принц Андрю с китайски шпионин: Какво се знае до момента?

Още: Огромен брой боеспособни украинци са избягали в ЕС, някои от тях нелегално

Камерер разказва, че преди осем години, по време на първата голяма бежанска вълна, всичко е било доста хаотично и редица дейности е трябвало да се вършат по спешност - например да се купуват възглавници или да се натовари цял автобус с питейна вода. Днес общежитието в района има договор с лекар, с компания, която доставя храната, както и със социален педагог, който се грижи за бежанците и им помага да учат немски. Освен това в общежитието идват представители на Агенцията по труда, които свързват хората с местните фирми, за да могат да започнат там обучение или работа.

Проучване: 40 процента от общините изнемогват

Проучване, проведено от университета в Хилдесхайм, показа наскоро, че 40 процента от общините вече изнемогват заради трудностите, свързани с приема и настаняването на бежанци. 60 процента оценяват ситуацията като предизвикателство, с което все още могат да се справят.

Ян Камерер смята, че сегашният дебат се води в точно обратната посока. "Повечето хора тук имат легитимен защитен статут, респективно би трябвало да интегрираме бежанците чрез работа, вместо да водим безкрайни дебати как бихме могли да ги екстрадираме."

Още: В Германия все повече мразят мюсюлманите

 

Източник: Дойче веле

Добри новини за Украйна: Германия с нов пакет военна помощ за над 1 млрд. евро

Бежанка от Турция може да стане първата жена премиер на Нидерландия

"Палестинци сме": 7 задържани бежанци в Добричко

Кипър се готви за наплив на пристигащи от Израел

Кралят на Йордания няма да допусне палестински бежанци в страната (ВИДЕО)

Това става в Европа в момента. Най-големият брой бежанци от 2016-та насам

Вътрешният министър Калин Стоянов ще настоява за помощ от ЕС към Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес