От началото на войната в Украйна унгарският премиер Виктор Орбан е считан за един от по-близките европейски лидери до руския диктатор Владимир Путин. Само че бавенето на помощи на ЕС за Украйна и блокирането на санкции срещу Москва не помогна на Будапеща. Русия официално включи Унгария в списъка си с "неприятелски страни".
Новината обяви руският посланик в Будапеща Евгений Станиславов, който миналата година бе цитиран от унгарските медии да казва, че „няма причина Русия да не вярва на правителството в Унгария“.
Припомняме, че Русия включи България в списъка с неприятелски държави в началото на март 2022 г. - малко след пълномащабната инвазия в Украйна.
"Унгария е класифицирана като недружелюбна към Руската федерация страна поради присъединяването си към санкциите (на ЕС - бел.ред.), но каналите за диалог между Москва и Будапеща са отворени", съобщи Станиславов на 30 март, в интервю за контролираната от Кремъл информационна агенция "РИА Новости" (цитирана от "Известия).
Според него Унгария демонстрира прагматична позиция и не възнамерява да се отклони от нея дори под "натиска на съюзниците си в Европейския съюз и НАТО".
Дипломатът отбеляза, че унгарската политика се основава на желанието да се защитят интересите на страната. В същото време Будапеща изпитвала "негативните последици от конфликта в Украйна и санкциите, наложени от Запада срещу Руската федерация".
"До известна степен Будапеща успява в това, но фактът си остава факт - Унгария е подписала всички пакети от антируски санкции на Брюксел и е принудена да ги спазва стриктно. Ето защо тя е класифицирана като недружелюбна за Русия страна, срещу която могат да бъдат приложени нашите ответни мерки", заяви Станиславов.
Посолството на Русия в Унгария подчертава, че санкциите на ЕС оказват все по-негативно влияние върху сътрудничеството между Москва и Будапеща в областта на икономиката, политиката, културата и човешките контакти. Освен това напоследък все повече страдал и "нормалният живот на руската дипломатическа мисия", добави посланикът. По думите му - въпреки това Русия продължава да се стреми към "конструктивно взаимодействие с Унгария".
На 10 март унгарският министър-председател Орбан заговори за "преразглеждане" на отношенията с Русия на фона на променящите се геополитически реалности. В същото време той многократно осъждаше политиката на санкции на Запада срещу Руската федерация и призова за диалог с Москва. Наложи и вето върху наказателните мерки на ЕС за руската ядрена индустрия, тъй като Унгария е зависима от "Росатом" за своята АЕЦ "Пакш" 2.
Орбан заяви, че Германия и ЕС са направили погрешни изчисления по въпроса за санкциите срещу Русия . Освен това отбеляза, че през 2022 г. Унгария е загубила 10 млрд. евро заради тази политика на ЕС. Будапеща бавеше и 18-те милиарда евро помощ за Украйна, както и други пакети на блока в подкрепа на нападнатата от силите на Путин страна.
ОЩЕ: Унгария няма да арестува Путин, ако стъпи на нейна територия