Присъединяването на Финландия и Швеция в НАТО няма да създаде заплаха за Русия, но „разширяването на военната инфраструктура на тяхна територия определено ще предизвика отговор от наша страна“. Това заяви руският президент Владимир Путин по време на среща на върха на Организацията на Договора колективна сигурност (ОДКБ).
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
"Що се отнася до разширяването на НАТО, включително чрез новите членове на Алианса Финландия и Швеция, Русия няма проблеми с тези държави. Затова в този смисъл разширяването за сметка на тези страни не представлява пряка заплаха за Русия", каза Путин, но отбеляза, че скоро ще стане ясно дали ще има евентуална „заплаха“.
В неделя шведското правителство, водено от социалдемократите, официално обяви желанието си да влезе в НАТО. Така Стокхолм последва Финландия, която също загърби многогодишната си история на военен неутралитет заради руската агресия в Украйна.
Първоначално Путин заяви, че присъединяването на двете страни към Алианса е „грешка“. Днес от Москва добавиха, че ще укрепят войските по общата граница с Финландия. Зам.-външният министър Сергей Рябков нарече ходовете на Стокхолм и Хелзинки „грешка, която ще има мащабни последствия“.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
По време на срещата на върха на ОДКБ Путин заяви, че разширяването на НАТО е „изкуствено“, тъй като Алиансът започва да се простира отвъд географските си цели и да влияе на други региони „не по най-добрия начин“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Организацията за колективна сигурност включва Русия, Беларус, Армения, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан. Афганистан и Сърбия са асоциирани членове. На срещата стана ясно, че ОДКБ планира поредица от съвместни военни обучения за есента.
Няколко страни вече обявиха твърдата си подкрепа за Швеция и Финландия за присъединяването им в НАТО. Френският президент Еманюел Макрон приветства влизането на Стокхолм и Хелзинки в Алианса.
Норвегия, Дания и Исландия излязоха със съвместно изявление, в което предлагат подкрепата си на Финландия и Швеция, в случай че двете скандинавски държави бъдат нападнати по време на кандидатстването им в НАТО. Норвежкият министър-председател Йонас Стойре заяви: "Заедно с Дания и Исландия, Норвегия е готова да окаже помощ на своите северни съседи с всички необходими средства, ако те станат жертва на агресия на своя територия, преди да получат членство в НАТО".
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Турция е против, защото Финландия и Швеция са приютили кюрдски бежанци, които от Анкара смятат за терористи.