Руският президент Владимир Путин ще проведе в сряда (20 април) среща със собствениците на едър бизнес и топ мениджърите на най-големите руски компании, съобщи Bloomberg, позовавайки се на източници, запознати със ситуацията.
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Събитието при затворени врати ще бъде второто по време на войната в Украйна и ще се проведе след началото на „новата фаза“ на инвазията, чиято цел е Донбас. Поканените на срещата не са получили конкретен дневен ред, съобщават източници на Bloomberg.
На мероприятието на 24 февруари Путин заяви, че войната е „принудителна мярка“ и че икономиката е подготвена за възможни санкции. Той също така призова събралите се да „отнесат разбиране към случващото се“ и обеща да осигури „добри условия“ за бизнеса – по-специално „повече свобода“.
Два месеца по-късно, на среща по икономически въпроси, Путин каза, че икономиката е "издържала безпрецедентния натиск", демонстрира "устойчивост", а издигналата се до 20-годишен максимум инфлация се "стабилизира".
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
„Стратегията за икономически блицкриг се провали - заяви Путин на 18 април. - Изчислението беше бързо да се подкопае финансово-икономическата ситуация в нашата страна, да се предизвика паника на пазарите, колапс на банковата система, мащабен дефицит на стоки в магазините. Но вече можем с увереност да кажем, че подобна политика спрямо Русия се провали.“
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)
Световната банка, припомняме, прогнозира, че спад за руската икономика с 11,2% - рекорд от 1994 г., а анализатори, анкетирани от Централната банка, допускат срив на БВП с 23%, надхвърлящ по мащаб дори последствията от разпадането на СССР.
Отрязана от капиталовите пазари, международните резерви и вноса, руската икономика въпреки това продължава да получава валутни постъпления от износа на петрол и газ, които все още не са включени в нито един от петте европейски санкционни пакета.
Това обаче може да се промени. ЕС не изключва санкции срещу руския петрол, заяви говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер във вторник.
Още: Заради инат: Руската авиация остава трайно... на земята
Още: Задължителна военна служба и за жените: Предимства, слабости и къде я има
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че съобщенията за планове на президента Владимир Путин да се срещне с представители на големия бизнес "отчасти отговарят" на реалността.
„Отчасти отговарят. Президентът продължава отрасловите срещи и вие знаете, че имахме среща за икономиката като цяло. Тази седмица президентът и правителството ще се занимават с металургичния отрасъл“, казва Песков.
В началото на март Европейският съюз наложи санкции срещу осем бизнесмени; като причина ЕС посочи участието им в среща с руския президент. Санкциите се отнасят до Александър Винокуров, Андрей Мелниченко, Михаил Осеевски, Михаил Полубояринов, Сергей Куликов, Вадим Мошкович, Дмитрий Пумпянски и Дмитрий Мазепин.
Кремъл нарече тази причина за налагането на санкции "международен бандитизъм". „Това, което колективният Запад прави спрямо тях, не може да се нарече по друг начин“, заяви тогава Песков.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Кой кой е в списъка на санкционираните руски олигарси