Руският президент Владимир Путин говори пред 75-ата сесия на Общото събрание на ООН. Той постави акцент върху осигуряване на масов достъп до ваксинации срещу коронавируса, забрана на оръжия в космоса и освобождаване на глобалната търговия от незаконни санкции, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Още: "Ройтерс": САЩ и Русия чертаят бъдещето на Украйна на тайни срещи
Още: Шолц и Мерц единодушни: Рано е да се мисли за германски военни в Украйна
Видеопосланието на руския държавен глава продължи около 19 минути.
Руският президент предложи на служителите на ООН безплатни доставки на руската коронавирусна ваксина. Говорейки за сътрудничество в областта на здравеопазването, руският президент посочи също необходимостта от укрепване на потенциала на СЗО и призова за максимално премахване на бариерите пред партньорствата между страните в областта на медицината. Той декларира готовността на Русия да си сътрудничи с други държави и международни структури, включително по отношение на доставките на руски ваксини в чужбина.
Путин предложи да се сключи правно обвързващо споразумение с участието на всички водещи космически сили, което да забрани разполагането на оръжия в Космоса, както и използването на сила или заплахи срещу космическите обекти.
Още: Пак сигнал за повреда на кабел в Балтийско море
Още: Руска нормалност: В детска градина "разминират" мини и "атакуват" със снаряди (СНИМКИ)
Руският президент призова за премахване на незаконните санкции в глобалната търговия, за да се възстанови икономиката след пандемията. Той прогнозира, че това ще отнеме много време и ще изисква използването на нестандартни решения за възстановяване на глобалната икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Путин смята, че удължаването на Договора за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (СТАРТ) е приоритет за Русия и САЩ. Договорът изтича през февруари 2021 г., припомни президентът на Русия. Той обеща, че Русия ще положи всички усилия за насърчаване на мирно, политико-дипломатическо уреждане на регионалните кризи и конфликти за осигуряване на стратегическа стабилност.
Путин отбеляза, че въпросите на киберсигурността заслужават особено сериозно внимание, тъй като цифровите технологии, като конвенционалните оръжия, могат да попаднат в ръцете на радикали и екстремисти.
Путин подчерта, че Хартата на ООН остава основният източник на международното право.
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Според президента на Руската федерация, организацията „изпълнява достойно основната си мисия - да защитава света, да насърчава устойчивото развитие на народите и континентите и да помага за преодоляване на местни кризи“.
Путин също така изрази увереност в необходимостта да се запази правото на вето на постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН.
Президентът на Руската федерация очаква, че личната среща на лидерите на страните-постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН ще се състои веднага щом епидемиологичната обстановка позволи.
Още: "Тръмп пред ООН: Китай трябваше да спре вируса"
"Спад в броя на на заразените с коронавирус в България, двама души са починали за денонощие"