Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) нямаше задължение "да воюва за Ереван в Карабах". Това заяви руският диктатор Владимир Путин на срещата на върха на ОДКС в Казахстан. Неговата страна е водеща в организацията за отбрана, обединяваща още Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 09.04.25 - Колко са цивилните жертви във войната?
Още: "Моля се за папата": Крал Чарлз Трети след срещите си в Рим
По думите на издирвания от Трибунала в Хага диктатор - Москва не е имала повод да защити Армения, когато Азербайджан нахлу в населения с етнически арменци регион Нагорни Карабах през септември 2023 г. Баку в рамките на един ден предизвика капитулация на силите в отцепническата територия и вече я контролира, а намиращите се там руски миротворци не сториха нищо. Затова Ереван започна политика на отдръпване от Москва, включително демонстрирайки амбиции за членство в ЕС.
Още: Армения отказа да участва в две военни учения под егидата на Русия
Още: ООН: От началото на войната в Украйна са загинали около 13 000 цивилни
Още: Ще свали ли митата: Мелони отива при Тръмп идната седмица
Защо Путин смята, че Русия не е трябвало да защити Армения?
"В този случай нямаше външна агресия срещу Армения", заяви руският диктатор в Астана - затова въпросът не бил свързан с ОДКС, чийто член е Ереван. "Събитията, свързани с Карабах, имат своята собствена специфика, тъй като Армения не признаваше Карабах за независима държава и определено не я включваше в своите национални граници. Това означава, че всичко, случило се в Карабах, от правна гледна точка, не касае Армения. Следователно, да се очаква ОДКС да се сражава вътре в анклава, звучи странно", каза Путин.
Putin said that “the CSTO should not have fought for Yerevan in Karabakh, in which case there was no external aggression against Armenia”
The Russian dictator added that “Armenia has not yet announced its withdrawal from the CSTO and supports all the documents of the… pic.twitter.com/86RgWMboDPОще: Ще получи ли Франция централна роля в отбраната на Европа и сигналите за това? Анализ
Още: Да си "чуждестранен агент" в Русия днес: Колко са и какви са последиците?
— NEXTA (@nexta_tv) November 28, 2024
Отвън било лесно да се правят оценки, но всъщност въпросът бил доста сложен, твърди диктаторът. И каза, че уважавал националните интереси на всяка една държава членка на ОДКС.
Още: "Нищо не може да ги спре": Последните военни гълъби на Европа
Още: Чехия изпрати на Украйна и последните си съветски танкове
Още: Путин: В момента подбираме цели в Украйна за поразяване с "Орешник"
Армения и евентуалното напускане на ОДКС
Той добави, че Армения все още не е обявила оттеглянето си от ОДКС и че подкрепя всички документи от срещата на върха на тази организация. Също така не изключи, че Ереван ще се върне към пълноценна работа в рамките на ОДКС.
През юни арменският премиер Никол Пашинян обяви, че страната му ще напусне организацията, но че точният момент все още не е определен.
Още: На една ръка разстояние: Пашинян за мира между Армения и Азербайджан