Руският президент Владимир Путин, който се издирва от Международния наказателен съд Хага е издал заповед да се "интегрират" дроновете във въздушното пространство на Русия. Съобщението е публикувано на сайта на Кремъл.
Още: ЕС за 3 години война: 16-и пакет санкции и призив за мир по формулата на Зеленски
Още: Сирски: Светът не вярваше, че ще устоим. Чест е да съм главнокомандващ
Освен това Путин е наредил да се разшири внедряването на дронове и оказването на услуги с тяхното използване в различните сектори на икономиката.
На правителството на Руската федерация е постановено да създаде мрежа от центрове за поддръжка на проектирането, изпитанията, производството и подготовката за сертифицирането на безпилотни авиационни системи.
Руското правителство трябва да предприеме мерки, които да стимулират използването на "отечествени цифрови платформи и решения в областта на подготовката на кадри, проектирането, производството, сертифицирането, експлоатацията на безпилотни авиационни системи и контрол над тяхното използване."
Още: На фона на протести: Местните власти решават кой да бъде кмет на Нови Сад (ВИДЕО)
Още: ISW: Ветераните от Украйна клатят режима на Путин, демобилизация няма да има дори след примирие
РБК припомня, че на 9 юни търговското министерство на Русия публикува поправки, които определят кой дрон се смята за руски. Ведомството планира да въведе точкова система - производителите трябва да наберат между 400-800 точки, за да може продукцията им да се смята за руска.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Взрив до руското консулство в Марсилия, Москва подозира тероризъм (ВИДЕО)
Най-много точки се дават в случай, че при производството са използване руски двигатели, бордови системи, системи за управлението на полетите и програмното осигуряване.
На 13 юни британското разузнаване съобщи, че Русия се опитва да организира производството на дронове-камикадзе. В тази задача, най-вероятно й помагат специалисти от Иран.
Нови данни, че Иран помага на Русия да строи завод за дронове
Още: Вигенин: В преговорите за мир в Украйна трябва да участва и ЕС, стратегията на Макрон е грешна
Още: МВнР: Не може да има преговори без Украйна и ЕС