Защо си мислите, че имате право да задавате такива въпроси? Защо сега? За да ни бъдете морални съдници и постоянно да ни давате уроци как да живеем? Така руският президент Владимир Путин отговори на журналистът от NBC Меган Кели на въпрос за корупцията и репресии срещу журналисти в Русия.
"Готови сме да слушаме коментари, които са конструктивни, които имат за цел да създават връзки, среда", заяви Путин и допълни, че не приема подобни методи, които са инструменти на политически конфликт.
Припомняме, че в същото интервю Путин категорично отрече да разполага с компрометиращи материали за президента на САЩ Доналд Тръмп. „Това просто е поредната глупост", заяви държавният глава на Русия.
Путин заяви, че няма отношения с Тръмп и никога не са се срещали, независимо от пътуванията до Русия на милиардера в миналото. Стопанинът на Кремъл изтъкна, че изпълнителни директори на около 100 американски компании в момента се намират в ръководената от него държава.
„Мислите ли, че събираме компрометираща информация за всички тях в момента? Да не би да сте си изгубили ума?", попита риторично той.
Самият Тръмп имаше противоречиви изказвания за отношенията с Путин, но също отрече да са се срещали. Той определи разследването за предполагаемите връзки на кампанията му с Русия като „лов на вещици", целящ да подкопае легитимността на изборната му победа. Президентът на САЩ пренебрегна досието с недоказани твърдения, според което агенти на руското разузнаване разполагат с компрометираща информация за него, определяйки го като „измама".
Американските разунавателни служби съобщиха през януари, че Москва се опитва да наклони везните в предизборната кампания в полза на Тръмп, включително и чрез хакване на имейлите на влиятелни фигури сред демократите. Кремъл отрече подобни обвинения.
„Те са били подведени", категоричен бе Путин. „Те не анализират информацията в нейната цялост. Не съм виждал нито едно директно доказателство за намеса на Русия в президентските избори", посочи той.
Въпреки официалните позиции на администрацията на Тръмп и Москва, американските служби и Конгресът продължават разследването.
Бившият директор на ЦРУ Джон Бренан съобщи, че е забелязал контакти между сътрудници на милиардера и Русия през предизборната кампания и изрази безпокойство, че Кремъл иска да примами американците по „предателски път".
През последните месеци в САЩ упорито се говори за възможни връзки между Русия и близкото обкръжение на Тръмп, които са оказали влияние на президентските избори в Америка. Москва категорично отрича.
Въпросът ще бъде централна тема във Вашингтон тази седмица, където бившият директор на ФБР Джеймс Коми ще бъде разпитан дали Тръмп се е опитал да го накара да се откаже от разследване на предполагаеми връзки между президентската му кампания и Кремъл. Самият Коми, който ръководеше разследването за предполагаема намеса на Русия в американските президентски избори, беше уволнен от Тръмп миналия месец, след 4 години на поста.