Руският президент Владимир Путин обеща на високопоставен представител на татарите в Русия, че ще обмисли реабилитацията на кримските татари, депортирани по времето на Сталин.
Путин направи това съобщение по време на среща с Рустам Миниханов, президент на руската република Татарстан. Последният посети Крим след анексирането от страна на Русия. Той помоли руския президент да разглежда кримските татари като "репресирани хора", които трябва да бъдат реабилитирани според руските закони, приети в последните години от съществуването на СССР, предаде БГНЕС.
"Би било добре, ако кримските татари са разглеждани… съгласно закона от 1991 г. Това ще бъде сериозна морална подкрепа за тях", каза президентът на Татарстан. Путин отговори, че "непременно ще разгледа въпроса", както и обмисля среща с активисти на кримските татари.
Кримските татари в продължение на десетилетия бяха принудени да живеят в Централна Азия, заради сътрудничеството си с германските нацисти по време на Втората световна война /1939-1945/. Подобни жестоки мерки спрямо определени народности, които са воювали или сътрудничели със силите на Оста Рим-Берлин-Токио, са предприемани не само от Москва, но и от нейните съюзници в антихитлеристката коалиция.
В края на 80-те години, по време на перестройката на Михаил Горбачов /1985-1991/ на кримските татари беше позволено да се завърнат по родните места. Украйна никога не гласува законопроекта за реабилитация на тези хора. Кримските татари продължават борбата си с множество проблеми, един от които е собствеността на земя.
През 1991 г. Русия приема закон за реабилитация на репресираните, като обявява преследването им като незаконно и им гарантира правото на обезщетение.