Местните власти в Германия се опасяват, че техните фондове за социални помощи се използват от румънци и българи, възползващи се от системата. Но ново проучване на Европейската комисия отхвърля това вярване, съобщава Дойче веле.
Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих предупреди по-рано през седмицата за вълна от бедни имигранти, насочващи се от Румъния и България към Германия, по-специално емигранти преследващи социалните фондове на страната.
„Свободата на придвижването (в ЕС) не е за да бъде използвана от хора, които само сменят държавите с цел възползване от по-високите социални помощи”, каза Фрайдрих на среща на европейските вътрешни министри в Люксембург на 8 октомври. Два дни по-късно съд в провинция Северен Рейн-Вестфалия наля олио в огъня, като даде социална помощ на румънско семейство имигранти, което неуспешно е търсило работа в Германия в продължение на една година.
Фридрих се противопоставя на случващото се. Заедно с британския вътрешен министър Тереза Мей и австрийския им колега Йохана Микл-Лайтнер, Фридрих призова Европейската комисия да действа срещу имигрантите от Източните Балкани.
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Германия ще приветства желаещите да работят, каза Фридрих, но трябва да й се позволи да връща тези, които идват само за социални помощи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Доклад на Европейската комисия, с който Дойче веле се е запознала, показва, че мигриращите в ЕС в действителност не представляват тежест за социалните програми в приемащите ги държави. Според документа тези новодошли в действителност са по-квалифицирани от общото население в приемащата ги държава, което помага на много от тях бързо да си намерят работа и самите те да допринесат за социалните фондове.