„Трудно е да се разбере руската действителност на база рационални методи“. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ проф. Здравко Попов, философ и дипломат.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
„Биографията на Пригожин е странна. Роден е 1961 година. Завършва спортно училище. Включва се в младежки престъпни банди. Арестуван е. Има присъда за 13 години затвор, от които излежава 10 години. Има хранителен бизнес – прави хотдог. Носи му печалби. Купува акции в супермаркети. Черешката в бизнеса му е луксозен ресторант „Старата митница“. Запознава се с Владимир Путин и други хора, които обсипва с услуги и влиза в приятелства“, обясни Попов.
„Ключовата е 2014 година, когато по негов проект предлага създаването на частна армия. Имало е напрежение за този проект на Пригожин. Има тези, че това е проект на ГРУ или политически проект. Пригожин използва ситуацията в Украйна през 2014 година, като казва, че трябват такива доброволци“, коментира още той.
Проф. Попов обясни, че в Русия няма законово положение за съществуването на частни армии. "Можем да кажем, че този конфликт – между Пригожин и Министерството на отбраната и Генералния щаб, в някакъв смисъл е дълго съществуващ. Изглежда има финансови проблеми и проблеми с въоръженията, но най-вече има различия по тактиката и стратегията, които трябва да води "Вагнер", без да се съобразява с Генералния щаб", посочи той.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"Самочувствието на Пригожин идва от няколко малки победи на фронта в Украйна, той иска да покаже, че действията му са по-ефикасни от тези на редовните руски войски. Тук се ражда една, може би правдоподобна версия за този "Марш за справедливост" - вероятно той е искал да предизвика президента Путин да вземе отношение по този конфликт между Вагнер и военното министерство. Вероятно, загубил чувството за реалност и аргументирал поведението си с малките победи на фронта, като тази в Бахмут, решава да извърши провокация, която да предизвика регулиране на отношенията между него и Генералния щаб. Путин обаче каза ясно, че това е предателство и нож в гърба", припомни проф. Здравко Попов.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
"Въпросът е дали този бунт не играе ролята на своеобразен тест както на вътрешната среда, така и на международната среда, да се появят евентуалните противници на Путин в Русия, както и в постсъветското пространство. Възможно е това да е било симулация в полза на Кремъл. Събитието отекна в целия свят и въпросът е кой има интерес от това нещо и какви биха били реакциите", добави анализаторът.
"Най-правдоподобно е да се очаква, че Пригожин ще изчезне – дали ще отиде в Африка или ще бъде арестуван, или нещо друго. Другата версия е случилото се да доведе до извършването на някаква нова регулация между армията и частните военни структури в Русия", каза още проф. Попов.