Хиляди отново се събраха на протест пред централната избирателна комисия в сръбската столица Белград, предаде "Данас".
Искане за анулиране на резултатите от изборите
Деветият протест на коалиция Сърбия срещу насилието започна пред сградата на Републиканската избирателна комисия и завърши на площада пред Съдебната палата. Седем депутати са в гладна стачка, протестите са подкрепени от студентското движение „Борба“. Те настояват за анулиране на изборните резултати на всички нива и освобождаване на всички арестувани, които бяха задържани пред Стария дворец по време на протестите в неделя.
Още: ЕС осъди полицейското насилие на протестите в Сърбия
Деветият протест на коалицията "Сърбия срещу насилието" приключи с речта на Сърджан Миливоевич, предаде БГНЕС.
"Имам послание към представителите на режима на Александър Вучич. Има почтени съдии и полицаи, но има и полицаи, които са предали народа си! Всички, които бият несправедливо своя народ, трябва да бъдат наказани. През 2000 г. научихме имената и фамилиите на полицаите, които биеха журналисти и граждани. Бяха поставени на позорния стълб. Всички международни общности ще бъдат информирани и ще бъдат повдигнати наказателни обвинения за всичко, което е извършено пред Стария дворец“, каза Миливоевич.
"Единственият човек, който заслужава да бъде разпитан в тази сграда, е Александър Вучич, единственият, който се противопостави на конституционния ред, като открадна свободната воля на гражданите, е Александър Вучич. Единственият човек, който след купуването на медиите и институциите се сети, че един глас може да е два гласа. Сега като го хванаха да краде, някой друг трябва да плати. Проблемът е, че са счупени два прозореца, а не цялата страна. Колко дълго можеш да живееш така. Този вид борба се води от гражданите, които излизат на улицата във възможно най-голям брой“, каза Небойша Зеленович, лидер на изборната листа „Шабац срещу насилието“.
Според опозиционната формация "Сърбия срещу насилието" повторението на вота в няколко изборни секции няма да отмени измамата от вота на 17 декември. Представители на опозицията обявиха гладна стачка, а пред сградата на избирателната комисия се организират всеки ден протести, предаде БНТ.
Още: Десетки задържани при 7-я протест срещу Вучич
Гладна стачка
Най-известната опозиционна фигура Мариника Тепич обеща да продължи да гладува въпреки влошаването на здравословното ѝ състояние. В подкрепа на протестиращите, международни наблюдатели, сред тях и от мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, заключиха, че управляващата Сръбска прогресивна партия на президента Александър Вучич е получила нечестна преднина чрез пристрастни медии, неуместно влияние на държавния глава и нередности като купуване на гласове.
"Само натиск, постоянен натиск е ключът в тези обстоятелства. Това не е битка с един рунд. Съжалявам, че в минали години безразсъдно бойкотирахме изборите. Беше изгубено време, опозицията не се консолидира, нито пък създаде общ фронт. Нужен е само постоянен натиск и ще има резултати", коментира Борис Тадич - бивш президент на Сърбия.
Гражданите са поканени да се присъединят към студентите на 27 декември в 12 часа на площада пред Философския факултет .