Все по-дълъг става списъкът на държавите по цял свят, които избират строги ограничения за неваксинираните си граждани с цел да ги принудят най-после да се решат на ваксинация, пише Le Figaro.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Расте броят на държавите в Европа, а и на останалите континенти, които въведоха (или се готвят да въведат) по-тежки ограничения за неваксинираната част от населението си, с убеждението, че те са тези, които се заразяват с тежки форми на Covid-19 и така увеличават натиска върху болниците. Така все по-усилено се затяга примката върху отказващите да се ваксинират. Те имат все по-ограничен достъп до условията за "нормален" живот, като са изключени от много публични места или обществени услуги, и дори от определени социални придобивки, пише изданието.
Във Франция, въпреки че парламентарният дебат по новия законопроект все още не е приключил, вече изглежда ясно, че достъпът до обществени места (ресторанти, кина, музеи, спортни зали, големи търговски центрове и много др.), както и до транспорта с влакове и автобуси между отделните региони, вече ще бъде възможен единствено за хора с "пълен ваксинационен цикъл". Здравният министър на Франция Оливие Веран в прав текст призна, че целта на тези мерки е да се окаже натиск върху неваксинираните, за да бъдат убедени да си сложат ваксини. "Трябва да разберете, че отсега нататък вече не можете да смятате, че за вас няма риск", заяви той, посочвайки, че 70% от пациентите на интензивно лечение в парижките болници са неваксинирани.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Подобно е положението в много други страни. От декември 2021 г. ваксинационни пропуски има в Германия, Австрия, Чехия, Естония, Латвия, Гърция, Ирландия, Малта и Румъния. В тези страни вече не е възможен достъп до определени места дори с отрицателен резултат от антигенен или PCR тест.
Към тях сега се добавя и Италия, където от 10 януари драстично се свива достъпът на неваксинирани към цял списък от обществени места. Освен барове, ресторанти и спортни обекти, за тях вече ще бъдат недостъпни хотелите, религиозните церемонии, ски курортите, университетите и метрото. "Онези, които отказват ваксината, повече няма да имат достъп до социален живот. Нито до транспорта", обобщи ситуацията Il Giornale.
Сериозни ограничения за неваксинираните има в Мароко и Алжир, а в Австралия те дори не се допускат в общинските библиотеки. В големи населени места във федералните щати пък здравната политика е оставена на преценката на местните власти - такъв е случаят в провинция Квебек (Канада) или в Ню Йорк (САЩ), където служителите в частния сектор са длъжни да се ваксинират. В руската столица Москва кметът в края на миналата година наложи забрана за излизане за срок от четири месеца на неваксинирани лица на възраст над 60 години.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Задължението за ваксинационен сертификат за достъп до определени места в някои части на света вече се е разпространило и до такива често посещавани обекти от ежедневния живот като държавните администрации или частните компании. Такъв е случаят с Тунис, където от края на декември действа подобен указ на президента Каис Саид въпреки енергичните протести на Amnesty International. Разпоредбите на този текст, който ще остане в сила за период от шест месеца, "ненужно застрашават средствата за препитание на тунизийците, като им налагат прекомерно строги санкции в случай на неспазване", заявиха от неправителствената организация в свое изявление.
Не по-различна е ситуацията в Саудитска Арабия, където само ваксинираните имат право на достъп до определени обществени места и до обществения транспорт.
Снимки: Getty Images
Задължителна ваксинация
Някои държави вече въведоха и задължителна ваксинация не само за определени категории лица, а за всички.
Първият такъв случай е Ватикана, където швейцарски гвардейци бяха принудени да напуснат служба още през октомври след отказа им да се ваксинират. Ваксината е задължителна и в две авторитарни държави в Централна Азия - Таджикистан и Туркменистан. В Индонезия също – макар там само една трета от населението да е ваксинирано, на практика всички неваксинирани са обект на санкции. Задължителна ваксинация има и в Еквадор (от петгодишна възраст) и във Федеративните щати на Микронезия в Тихия океан. В Нова Каледония, френската задморска територия, от септември също е наложена задължителна ваксинация на всички възрастни, въпреки че за момента не са предвидени санкции за нарушителите.
Австрия, както вече сме писали, стана първата европейска страна, която наложи задължително ваксиниране от февруари 2022 г. При отказ глобите могат да достигнат до 7200 евро.
Икономически санкции
Друг заобиколен начин за налагане на задължение за ваксинация са икономическите санкции за неваксинираните. Това бе прието в Канада, където на неваксинираните лица, останали без работа, е отказано правото на застраховка за безработица.
И накрая, в Сингапур от 7 декември неваксинираните пациенти с Covid-19 трябва сами да си плащат медицинските разходи за хоспитализация при приемане за интензивно лечение. Средната цена на такъв престой е около 16 200 евро.