Преговарящите в Европейския парламент, Съвета и Комисията днес постигнаха споразумение за забрана на пластмасови изделия за еднократна употреба като прибори и съдове за храна. Това стана едно от най-бързо финализираните предложения в близката история на ЕС. Промените могат да влязат в сила през 2021 г., ако дотогава бъдат одобрени на законодателно ниво.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Преговарящите от ЕС подписаха за мерки, които включват забрани за пластмасови плочи за еднократна употреба, прибори за хранене, контейнери за хранителни продукти от полистирол, чаши за напитки, балони, сламки и памучни пръчици, пише "Монитор".
Промените се очаква да влязат в сила след малко повече от две години. Стратегията срещу пластмасовите отпадъци вероятно ще доведе до осезаеми промени в ежедневието. Пакетът е от значение преди всичко за пластмасовата промишленост, която според властите е генерирала през 2015 г. приходи в размер на 340 млрд. евро и е давала работа на 1,5 милиона души. Мерките са предназначени да намалят емисиите на въглероден диоксид с 3,4 милиона тона. Комисията също така оправдава инициативата със защитата на океаните. Повече от 80 на сто от боклука в океаните е пластмаса.
Временното споразумение също означава, че производителите ще трябва да плащат за управление на отпадъците и почистване на артикули за еднократна употреба, най-вече цигари. Въпреки че преговарящите успяха да постигнат съгласие по тези въпроси, както и 30% рециклирано съдържание в бутилките за напитки, насочени към 2030 г., са били направени и компромиси. Освен това, целта 90% от пластмасовите бутилки да бъдат събирани ще се забави с четири години от 2025 до 2029 г. След лобирането от страна на производството на напитки задължението да се гарантира, че пластмасовите капачки остават прикрепени към контейнерите също е отложено от 2021 до 2024 г.
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)