В отдалечено село в Северна Турция необичайно голям брой жители са глухи и не могат да говорят, като се твърди, че това състояние се предава от поколения, съобщава в свой материал турското издание „Дейли Сабах“. Гьокова, селски район до град Алачам в окръг Самсун, е дом на около 20 домакинства. В почти всяка къща има повече от един човек със слухови и говорни увреждания, пише БТА. Местните власти казват, че проблемът продължава от десетилетия и изглежда засяга всяко ново поколение. Още: Десет пъти повече имоти купуват турците в Гърция: Обяснението и защо има притеснение
Това продължава от поколения
„Всяко домакинство има повече от един човек с увреден слух. Това продължава от поколения. Дори новородените се раждат със същите увреждания“, казва Еюп Тозун, кмет на селото. Гьокова се намира на около 40 километра от областния център Алачам и на около 120 километра от столицата на окръга Самсун. При население от около 100-120 души, Тозун изчислява, че почти половината от жителите са засегнати.
„Смятам, че това се дължи на нашето нездравословно водоснабдяване“, подчертава Тозун. Той добавя, че хората в селото са се научили да общуват на жестомимичен език, но и че външните хора често срещат трудности в комуникацията с местните. „Имам девет братя и сестри – четирима са с увреждания. Почти не са останали здрави хора“, заключва Тозун. Още: Експерт от Столична община по жестов език ще превежда на глухи в Смолян онлайн
Има близкородствени бракове
Жителите казват, че причината за уврежданията остава неясна. Въпреки че се подозира, че близкородствените бракове играят роля, някои смятат, че фактори в околната среда като небезопасната питейна вода също могат да бъдат причинители. До момента не е провеждано официално научно изследване за установяването на причината.
Според 85-годишната Сатъ Тозун, която има четири деца с увреждания, едното от тях има три деца, които също са глухи. Децата на снаха ѝ също са с увреждания. "Цялото село е пълно с хора с увреждания", каза тя.
Рахми Чизин, който е цял живот в това село, преброи 48 души с увреждания в селото.
„Всички те се нуждаят от грижи. Ние дори нямаме подходящо водоснабдяване. Не знаем дали това е от близкородствени бракове или от водата, но процентът е тревожно висок“, казва той. Още: Враца ще е домакин на пролетния бал на Съюза на глухите в България
Заради уврежданията имат икономически трудности
Друг местен жител - Али Тюзюн, подчертава икономическите трудности, пред които са изправени мнозина.
„Голяма част от това село е с увреждания. Трудно им е да си изкарват прехраната. Получават някаква държавна подкрепа, но не и достатъчно внимание. Всички ние трябваше да се адаптираме към използването на жестомимичен език“, заяви той.
Макар че са намерили начини да се адаптират към обстоятелствата, жителите спешно се нуждаят от здравна помощ, чиста вода и по-нататъшно проучване на първопричините за широко разпространените увреждания. Още: Борис Бъндев: Глухите хора имат нужди като всички нас, общувайте с тях без предубеждение (ВИДЕО)