Литовският президент Гитанас Науседа призова ЕС да продължи да подкрепя Украйна в борбата ѝ за свобода и да запази вратите си отворени за Молдова и Грузия. Миналата година само Грузия от тези страни не получи статут на кандидат за член на блока.
ОЩЕ: Шарл Мишел: Европейската перспектива за Грузия е историческа възможност
В обръщение към евродепутатите в Страсбург, което е част от поредицата дебати "Това е Европа", Науседа сподели опита на Литва по пътя към независимостта и дългия път към Европа, който донякъде наподобява настоящата борба на Украйна за свобода срещу Русия.
Той изтъкна огромната обществена подкрепа на Литва за Украйна и факта, че страната му дарява почти 1,5% от своя БВП на Киев.
Науседа също така благодари на Европейския парламент за трайната му позиция срещу руската окупация на Украйна и за сегашното му активно лидерство в подпомагането на защитаващата се от Владимир Путин страна.
"Вярвам, че днес много европейски граждани разбират, че борбата на Украйна е и тяхна борба", каза той. "На престъпленията на Русия трябва да се отговори подобаващо чрез създаването на международен трибунал, а замразените руски активи трябва да се използват за възстановяването на Украйна", каза още литовският президент.
"Историята показва, че най-ефективният начин за разширяване на зоната на мир, стабилност и просперитет в Европа е бил и ще бъде разширяването на ЕС", заяви Гитанас Науседа. Той подкрепи желанието на ЕП преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС да започнат още тази година.
Президентът на Литва също така похвали ЕС за това, че е успял да преодолее енергийния шантаж на Москва. "Зимата дойде и свърши, без никой да замръзне в Европа", каза той, като подчерта, че все още има каква поука да се вземе от високите цени на енергията. Науседа се застъпи за повече инвестиции в зелена енергия и алтернативни източници и даде за пример Литва, която е успяла да стане независима от руския газ, нефт и електроенергия.
Евродепутатите похвалиха Литва за нейното лидерство и примерна подкрепа за Украйна. "Твърде дълго политиците пренебрегваха предупрежденията на балтийските си колеги за агресивната политика на Русия и сега трябва да платим цената за това", заявиха някои от тях. Те призоваха за стратегия за устойчив мир, която да доведе до победа над Путинова Русия, до разширяване на европейските ценности на изток и до присъединяване на Украйна, Молдова и Грузия към ЕС до края на това десетилетие.