Президентът на Китай Си Дзинпин днес започва европейската си обиколка, която ще обхване Франция, Унгария и Сърбия, информира БГНЕС.
Още: САЩ заплашиха Си Дзинпин със санкции, ако продължи да подкрепя Русия
Посещението идва в напрегнат момент
Посещението идва в напрегнат момент. Отношението на Европейския съюз към Пекин се втвърдява след множество шпионски скандали и продължаващата подкрепа на Китай за Русия във войната срещу Украйна.
Първата спирка на Си ще бъде Париж. Днес той ще пристигне във френската столица, а на 6 май ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Макрон, Фон дер Лайен и Си се срещнаха за последно през април миналата година, когато европейците отлетяха за Пекин. Макрон пристигна с бизнес делегация от 50 души и си тръгна с 18 споразумения за сътрудничество, подписани между френски и китайски компании.
Личните отношения между Си и Макрон бяха подобрени миналата година, когато китайският президент заведе френския си колега до Гуанджоу, град в Южен Китай. Следващата седмица Макрон ще върне услугата с посещение в От-Пиренеи, планински регион на Франция.
Си Дзинпин ще посети и един от най-близките си съюзници в Европа, премиера на Унгария Виктор Орбан. Отношенията между Китай и Унгария стават все по-близки през последните години.
В замяна на това Орбан е гласен поддръжник на Китай на международни форуми. На няколко пъти Унгария се противопостави на предложения на ЕС, критикуващи Китай по отношение на правата на човека.
Последната обиколка
Последната спирка от обиколката ще бъде посещението на Си в Белград - 25 години от падналите американски бомби срещу китайското посолство в сръбската столица. Инцидентът, при който бяха убити трима китайски журналисти, предизвика огромен скок в антиамериканските настроения в Китай. Той също така втвърди враждебността на Пекин към НАТО, тъй като ударът се случи по време на въздушната кампания на алианса срещу Югославия.
Посещението на Си ще „напомни на света, че Китай и Сърбия са географски разделени от евразийския континент, но споделят едни и същи интереси в областта на сигурността", каза професорът по международни отношения Шен Дингли пред "Гардиън".
Още: Да сме партньори, а не съперници: Си Дзинпин към Блинкен