Предупреждение към Украйна за танковете "Ейбрамс": Задължително се прави едно нещо

01 декември 2023, 07:46 часа • 9660 | прочитания

Най-големият проблем на американските танкове "Ейбрамс" (M1 Abrams) не са двигателите – най-големият им проблем са филтрите във всмукателните отвори на двигателите. Без хубави филтри, мощният двигател на танка скоро ще бъде победен от мръсотията. Това предупреждение отправя Дейвид Акс, член на редакционния екип на Forbes.

Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам

Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте

Предупреждение към Украйна

Ако не почиствате филтрите на всеки 12 часа или горе-долу толкова, рискувате двигателят така да се повреди, че да трябва да го свалите от танка, потенциално и трансмисията с него, и да го пратите за дълго продължаващ основен ремонт. А Украйна има само 31 такива танка – мръсотията може да ги спре толкова сигурно, колкото руска ракета или руско минно поле, посочва Акс.

Още: САЩ правят оръжие за Украйна - всъщност правят пари за себе си (ВИДЕО)

Преди САЩ да дадат "Ейбрамс" на Украйна, най-изтъкваният проблем беше поддръжката и по-точно колко гориво харчат тези машини – по галон на 6 мили. Само че опитът показва, че с горивото проблемът не е толкова остър – в САЩ сипват хубаво, самолетно гориво, но други армии по света ползват далеч по-евтин дизел и дори нафта (австралийската армия), а танковете им "Ейбрамс" работят и няма данни за сериозни проблеми. За разлика от филтрите за двигателя.

Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?

Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)

Задължително: Два пъти на ден екипажът на M-1 Abrams трябва да загрее двигателя на своя танк до определени високи обороти, за да задейства импулсно-струйна система, която изстрелва въздух от резервоара, а не в него, издухвайки прах и отломки от задната решетка. Това не може да се избегне – независимо дали танкът е в бойна операция или не, категоричен е Акс, като цитира в материала си във Forbes и изявление на пенсионирания американски генерал Марк Хъртлинг.

Защо и досега Украйна не е използвала десетките предадени й танкове Abrams?

Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО

Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес