Правилата за приема на бежанци в Европейския съюз не са хармонизирани добре. В различните страни няма единни критерии от коя страна мигрантите са опасни и от коя не. Това не може да продължава повече. Жителите на европейските страни настояват все по-често за бързи отговори. Нямаме право да пропиляваме времето си в празни обещания. Нужни са действия. Всички европейски институции сме длъжни да изпълним ангажимента ни да осигурим приемственост на бежанците, но в същото време да гарантираме и сигурност на нашите съграждани.
Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Това заяви председателят на Европейския парламент Антонио Таяни по време по време на изказванито си, което бе част от семинара на тема "Справедливо разпределение на бежанците в Европа - създаване на обща система за убежище", който се провежда в Брюксел.
Председателят на европарламента посочи, че по време на последното заседание на институцията в Страсбург е приет документ с огромно мнозинство, чрез който се призовава Европейската комисия да предприеме конкретни стъпки, свързани с приемането на бежанци в ЕС. Таяни изтъкна, че ръководената от него институция не се притеснява от завеждането на санкции срещу която и да е страна-членка, ако тя не спазва нормите на всеобщото споразумение.
Председателят на Европарламента разкри, че се работи върху предложението на комисар Невен Мимица за насочването на "сериозни инвестиции" в Африка, чрез които първоначално да се внесе повече яснота за бъдещето на континента в следващите 20 години. Според Траяни Европа трябва да обърне сериозно внимание на случващото се в южния континент.
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
"Всяка година виждаме как стотици хиляди хора бягат от Африка, прогонени от климатични промени. Някои, в Кот Д‘Ивоар, Конго и Сомалия, търсят обежище и заради терористичните организации, които безчинстват в района. Също така трябва да отчетем и глада, който убива хиляди деца. Председателят на Африканския съюз Муса Факит Махамат бе наш гост наскоро и каза, че най-важното е да не се губи надежда. Той сподели, че когато хората изпаднат в отчание, започват да прекосяват огромни дистанции, през пустини и морета и много загиват още тогава. Смятам, че ако нямаме ясна стратегия за инвестиция, все повече хора ще се опитват да прекосят континента и да дойдат в Европа. Длъжни сме да направим нещо по въпроса“, заяви Таяни.
"В края на месеца ще се проведе заседание в Европейския парламент, а в същото време ще има и конференция в Европейския съвет на високо ниво по въпросите за миграцията и търсенето на обежище. Поканени са и множество представители на африкански страни и всички, които можем да търсим решение на проблема с приема и интеграцията на бежанците са добре дошли", поясни Таяни.
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
В заключение той сподели, че е подписано споразумение между Италия и Либия за спиране на незаконната емиграция.
„Инвестициите бяха и от двете страни. Акцентирахме върху бреговата охрана, но трябва да положим още много усилия, тъй като ситуацията в Либия е изключително сложна. Има много проблеми, както в Триполи, така и в Тобрук“, завърши председателят на европарламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Общото бъдеще на ЕС
На въпрос на Actualno.com кой от сценариите за бъдещето на Европа от т.нар. Бяла книга на ЕК смята за най-подходящ, Таяни не отговори конкретно, но заяви, че самото формиране на тези 5 варианта е много амбициозно действие и Европейската комисия може да разчита на подкрепата на Европарламента. Таяни поясни, че обособяването на петте сценария е само началото на дълъг процес и трябва да се сформира широка дискусия за изпълнението им, в която да вземат участие представители на всички европейски институции.