Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложението на Путин за мир в Украйна чрез ООН е троянски кон

11 септември 2017, 16:25 часа • 9779 прочитания

Русия иска мироопазващите сили на ООН, за да запази последния си "замразен конфликт" от размразяване.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Не, Владимир Путин внезапно не стана мирен човек. Неотдавнашната му увертюра по Украйна трябва да се разглежда като онова, което е - усилие да се подпомогнат собствените му интереси - и да се третира като такова. Това гласи редакционният коментар на Bloomberg Europe относно ситуацията в Украйна и действията на Руската федерация в конфликта.

"След като руският президент призова за привличането на мироопазващите части на ООН в конфликта в Украйна, германският външен министър заяви, че е "много доволен" от "изненадващото" развитие на Кремъл, който преди това пренебрегваше призивите за международна сила. Никой, който познава добре Путин, не трябва да е толкова наивен.

Докато украинското правителство и западните му поддръжници също призоваха ООН да наблюдава гражданската война в Източна Украйна, те правилно настояха миротворците да наблюдават границата с Русия, от където се наливат оръжия и съветници, за да помогнат на сепаратистките бунтовници, целящи да разцепят нацията. И все пак Путин иска международната сила да патрулира само по неофициалната разделителна линия между отцепническите райони и украинската армия. Очевидно целта му е силите на ООН да установят фактическа независима държава за ориентираните към Русия сили", пишат от редакцията, цитирани от БГНЕС.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Тази стратегия за Украйна - включително присъединяването на Крим чрез незаконния референдум през 2014 г. - е част от дългосрочната цел на Путин да създаде поредица от "замразени конфликти" около границите на Русия, за да служи като буферна зона между неговата страна и това, което той вижда като враждебен Запад. Други включват отцепническия район на Приднестровието в Молдова, както и Абхазия и Южна Осетия в Кавказ, които на практика действат под диктата на Кремъл след кратката гранична война между Русия и Грузия през 2008 г.

Западът трябва да гледа на последната оферта на Путин в Украйна като на това, което е: троянски кон за укрепване на проруския бунтовнически бунт на Източна Украйна. Ако трябва да се говори за мироопазващи сили на ООН, те трябва да започнат с разбирането, че ще патрулират границата между Украйна и Русия и ще забранят всякаква военна помощ, насочена към отцепническите региони.

САЩ и съюзниците им трябва да обмислят мерки, които биха могли да дадат на Украйна повече инструменти в преговорите, за да възстанови пълния си суверенитет, включително и доставката на така наречените смъртоносни оръжия за отбрана като противотанкови ракети "Javelin". Те също така трябва да бъдат откровени с украинското правителство, че то никога няма да обедини нацията без сериозни усилия да премахне корупцията и да накаже онези от националистическата страна, които са извършили военни престъпления в гражданския конфликт.

Да, конфликтът в Украйна се охлади и се слезе от медийните заглавия, но това не е наистина подобрение на ситуацията: точно това иска Путин, завършва коментарът на Bloomberg.

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес