Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преди Европейския съвет - Камерън има подкрепата на Оланд за британска реформа на ЕС

16 февруари 2016, 09:25 часа • 2461 прочитания

Британският премиер Дейвид Камерън и френският президент Франсоа Оланд считат предложенията на Европейския съвет за избягване на евентуално излизане на Великобритания от ЕС, за "стабилна основа" за преговори.

Проектът за договор, представен от Европейския съвет, дава стабилна база за постигане на споразумение на срещата на върха тази седмица, каза говорител на британския премиер. След изненадващото посещение на Дейвид Камерън в Париж, от антуража на френския президент казаха, че има политическа воля за сключване на споразумението, но има и още много работа, най-вече по икономическото управление.

Великобритания преговаря по условията за своето присъединяване към ЕС и се надява да постигне споразумение на европейската среща на върха в четвъртък и петък (18-19 февруари) в Брюксел. Франция поставя четири условия, като отказва каквото и да е било ревизиране на европейските договори или основните принципи на Евросъюза.

Договореното предложение между Лондон и полското председателство на ЕС е отговор на представените от Камерън искания за реформа в четири области - конкурентоспособност, суверенитет, социална сигурност и икономическо управление. Едно от най-спорните искания е ограничаване на социалните помощи за работници от другите страни в ЕС в опит да се намали броят на хората, които търсят работа във Великобритания. Свободното движение на работниците е основен принцип за формирането на ЕС. Предложението предвижда създаване на предпазен механизъм за справяне с масирания и траен приток на работници от други европейски държави. Механизмът ще позволи на дадена страна от съюза да ограничи достъпа до социални помощи за работниците за срок до четири години. В предложението на Туск пише, че мерките биха влезли в сила само след свикан референдум.

Документът предлага също въвеждане на т.нар. система "червен картон", която ще позволи 55% от депутатите в националните парламенти да се обединяват и да блокират или поправят предложени от Брюксел закони до 12 седмици след представянето им.

Свързаните с еврозоната закони ще зачитат "компетенциите, правата и задълженията" на страните, които не са част от нея и не би трябвало да създават пречка пред търговията, се казва по икономическите въпроси в предложението.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес