Качеството на въздуха през тази седмица в Южна Европа, особено в Испания, е повлияно от голям пренос на прах от Сахара, започнал през уикенда. Това съобщи европейската обсерватория "Коперник", цитирана от АФП.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
"Този прах оказва влияние върху качеството на въздуха в по-голямата част от Западното Средиземноморие, особено в Испания, където се очаква нивата на праховите частици с диаметър по-малък от 10 микрометра (PM10) да бъдат високи в по-голямата част от страната, с пик на 11 юли", се казва в бюлетина на службата за наблюдение на атмосферата на програмата "Коперник". Тези прогнози засягат също части от Италия и Южна Франция, предаде БТА.
Копачите на сол в Сахара се борят да запазят вековния си занаят (ВИДЕО)
"В най-силно засегнатите региони фините прахови честици PM10 ще надхвърлят 24-часовия среден праг на експозиция от 50 хг/м3 , установен за Европейския съюз за този вид замърсител", обясняват от "Коперник". "Преносът на прах над Испания съвпада с горещата вълна, която засяга страната, като и двете явления се подхранват от топлия въздух от Сахара".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Освен че оцветява небето в оранжево или червено, този прах от пясъчните бури в Северна Африка може да повлияе на човешкото здраве, като влоши дихателните или сърдечносъдовите проблеми. Той намалява и ефективността на слънчевите панели. Тези пясъчни мъгли обаче са по-малко токсични от ултрафините частици, образувани от пътния трафик, изгарянето на дърва, въглища или пожари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Окото на Сахара – как е възникнало такова странно образувание?
Според Световната метеорологична организация (СМО) пясъчните и прашните бури засягат предимно хората, живеещи в сухите или полусухите райони на Северна Африка, Арабския полуостров, Централна Азия и Китай, като представляват "сериозна заплаха за здравето".