Унгария е заплашила България с вето за Шенген, ако не отмени събирането на таксата за транзита на руски газ (достигащ през страната ни до унгарската - бел. ред.), което в крайна сметка управляващите у нас направиха. Това потвърди премиерът Николай Денков от Брюксел на 14 декември, след като преди дни само намекна за подобен сценарий, а Financial Times също писа за него.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Денков: Отложихме таксата за руския газ, защото е риск за Шенген (ВИДЕО)
България обаче няма да отвръща на Будапеща с подобен ход, що се отнася до проблемите на премиера Виктор Орбан с ЕС. Припомняме, че Унгария блокираше 50-те милиарда евро помощи от блока за Украйна във фонд към многогодишната финансова рамка на съюза, но се съгласи да вдигне ветото заради размразяване на фондове. Все още се чака официално потвърждение на срещата на евролидерите на 14-15 декември.
Още: Официално: Европейският съюз отпуска над 10 млрд. евро за Унгария
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Унгария ни е заплашила с вето
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
"Добре е да се знае – Унгария изпрати официално, макар и на ниско ниво, съобщение, че ако не махнем таксата (за руския газ), ще наложат вето за Шенген", каза Денков. Вето засега ни налагат Австрия и Нидерландия.
На въпрос може ли България да убеди Унгария да не блокира парите за Украйна, с такъв лост, какъвто и Будапеща ползва срещу нас, премиерът отвърна: "Нека не смесваме двете неща. Таксата е нещо, което имаше значение за българския бюджет, но не е решаваща за общата политика на Европа. Помощта за Украйна е решаваща. България може да помогне с ясни аргументи".
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Снимка: БГНЕС
Приоритетите за България в бюджета на ЕС
"Приоритетите са ясни, миграцията е единият - не само заради Шенген, а защото сме гранична държава. Другият приоритет е Украйна – разглеждаме помощта за нея като помощ за Европа и за България като страна в източната част на Европа. Ясно бяха казани заплахи, че след Украйна може да има следващи държави. Ако Украйна падне, тези разходи, които обсъждаме в момента, ще бъдат в пъти по-малки от това, което ще трябва да даде Европа, за да се подготви за евентуална агресия, да предотврати евентуална агресия. Тези средства са инвестиция в бъдещето", коментира Денков 50-те милиарда евро помощ за Киев от ЕС.
Още: Рюте: Нидерландия ще реши за България и Шенген в близките дни
Прогрес за Шенген
Относно темата "Шенген" той каза, че още вчера е успял да говори с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с президента на Румъния и с австрийския канцлер Карл Нехамер. "Предварителните разговори се състояха – от всички има желание да се продължи този разговор. Днес и утре ще преговаряме", допълни той.
"Не искаме да ставаме заложници на решения, които нямат общо с логиката за развитие на ЕС. Искаме да избегнем необходимост отново да влизаме в решение на Европейския съвет, който изисква единодушие", посочи Денков.
Той каза, че няма разговори за разделяне на България и Румъния по пътя им към Шенгенското пространство, въпреки че румънските власти споменават от време на време тази възможност.
Още: Румънският президент: Процедурата за Шенген е заедно с България и това усложнява преговорите
"Има съществено положително развитие с Румъния. Поставил съм въпроса пред румънския премиер, че българският бизнес трябва да функционира нормално", добави още премиерът.
Още: Денков не иска да съдим Австрия и Нидерландия заради Шенген (ВИДЕО)