Днес, 29 март, представителите на Украинската православна църква, която има църковно-каноническа връзка с Московската патриаршия, ще напуснат Киевско-Печорската лавра - историческия източноправославен пещерен манастир в украинската столица.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Преди време украинските служби влязоха в Киевско-Печорската лавра заради изпълнение на песента "Майка-Рус" в един от храмовете, започна дело, а свещеникът бе освободен. Съветът за национална безопасност и отбрана (СНБО) на Украйна призова да се внесе законопроект за "невъзможност за дейност в Украйна на религиозни организации, свързани с центровете на влияние в Руската федерация.
Така Руската църква е аут от Украйна, защото е инструмент на Владимир Путин. Вижте тук историята на прогонването.
На сутрешното богослужение в сряда присъстваха вярващи, сред които и най-известният украински боксьор Олександър Усик.
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
After the prayer, representatives of the UOC-MP began to leave the #Kyiv Pechersk Lavra. pic.twitter.com/EKGY8O39Sd
— NEXTA (@nexta_tv) March 29, 2023
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Днес изтича крайният срок, в който всички 1000 обитатели на манастира трябва да напуснат своя дом на фона на засилените политически опасения, че някои от тях са твърде близо до Москва. Полицията проверява заминаващите автомобили, за да се увери, че нито един от тях не е натоварен с повече от 800 икони, кръстове и други безценни артефакти, съхранявани в религиозния комплекс.
"Сякаш ни отнемат дома", казва една от обитателките на лаврата пред Politico, като отказва да каже името си.
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Още: Руски стратегически бомбардировач се разби в Сибир, един от летците е загинал (ВИДЕО)
Днешното изселване е само последната стъпка в горчивия разкол, който разделя православните вярващи в Украйна. През 2018 г. църквата в страната се разцева на две фракции с почти едно и също име. През 2019 г., в условията на съпротива от страна на Кремъл, Православната църква на Украйна (ПЦУ) получи църковна независимост от Константинополската патриаршия. В знак на политическите разломи, които са в основата на враждата, църквите на ПЦУ предложиха подкрепа на протестиращите на Майдана през 2014 г., които свалиха проруския президент Виктор Янукович. Така остана Украинската православна църква (УПЦ), която все още е лоялна на Москва.
Технически, изгонването от лаврата е част от прекратяването на 10-годишно споразумение за свободно ползване на религиозни сгради и друга държавна собственост, подписано през 2013 г. от манастира. То беше прекратено, след като специална правителствена комисия установи многобройни нарушения на условията за наем от страна на наемателите.
Министърът на културата на Украйна Олександър Ткаченко нареди на монасите от Украинската православна църква да напуснат всички помещения на лаврата, но заяви, че украинските власти няма да използват сила срещу монасите, ако те пропуснат крайния срок. Той също така заяви, че ако духовниците искат да останат, просто трябва да прехвърлят своята вярност към Православната църква на Украйна (ПЦУ).
Към 26 март повече от 1236 религиозни общности и манастири са обявили преминаването си от Украинската православна църква (Московска патриаршия) към Православната църква на Украйна. Според проучване на мозъчния тръст Киевски международен институт по социология - само около 4% от православните вярващи сега се идентифицират с Московската патриаршия.
Повечето духовници от УПЦ все още не признават Православната църква на Украйна, въпреки че Константинополският патриарх Вартоломей ѝ предостави независимост през 2019 г.