Руската държава ще помогне и обезпечи дейността на компаниите, чиято дейност е засегната от санкциите на САЩ. Това обяви руският вицепремиер Аркадий Дворкович, цитиран от ТАСС.
По думите на Дворкович държавната помощ от страна на Руската федерация е "в постоянен режим". Предвид обаче "влошаването на ситуацията" вече са обсъдени и допълнителни неща между държавата и съответните компании. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пък уточни, че руският президент Владимир Путин "може да се срещне" с руските бизнесмени, които страдат най-много от американските санкции.
Поредната голяма руска компания, засегната от американски санкции, е "Русал", чиято основна дейност е свързана с производство на алуминий и която се контролира от Олег Дерипаска. Припомняме, че САЩ въведе мито от 10% върху вноса на алуминий. На 6 април Вашингтон включи "Русал" в черния си списък, а акциите на компанията се сринаха с 46,9% на Хонконгската борса, като при затварянето спадът беше над 41% и "Русал" обяви опасност от технически фалит. Компанията извършва и вътрешен одит на финансовото си състояние. 14% от доходите на компанията идват от американския пазар.
Друга компания на Дерипаска – EN+ Group, също влезе в санкционния списък. Заедно с "Русал" акциите на двете компании паднаха с 20-40%, като днес, 9 април, на Московската борса спадът на акциите на "Русал" е 22,3%. Става въпрос за данни от тази сутрин, към 9:33 часа българско време. Има и специален режим за търговия на акциите на компанията – с директни търгове, за да не бъде спряна търговията, след като при отварянето на Московската борса акциите на "Русал" потънаха с над 30%.
Интересен факт е и, че акциите на "Газпром" губят 5,5% от стойността си на Московската борса около час преди затварянето на сесията, а на Лондонската борса загубата е по-голяма - 8,7%. Припомняме, че изпълнителният директор на компанията Алексей Милер също влезе в списъка със санкции на САЩ. Както "Русал", той беше включен на 6 април. Това може да бъде видяно като проблем от партньорите на енергийния гигант, които едва ли биха рискували американски санкции, коментира Reuters.
Междувременно Европейската комисия призна, че проучва какъв е ефектът върху икономиката на ЕС от последните санкции на САЩ срещу Русия и руски компании. Брюксел обаче не коментира дали е възможно ЕС да вземе предпазни мерки.