Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пореден пример за пробив в санкциите: Западни снайпери се озовали в руски ръце

13 декември 2024, 13:57 часа • 1223 прочитания

Русия използва западни снайперистки пушки (от САЩ и ЕС) и боеприпаси въпреки санкциите, наложени от партньорите на Украйна, като получава оръжията чрез трети страни. Това едва ли вече е новина, тъй като примерите по време на агресивната война се множаха, но е част от съвместно медийно разследване на руското независимо издание The Insider, чешкото Investigace.cz, италианското IrpiMedia и казахстанското Vlast.kz, публикувано на 11 декември.

Още: САЩ: Русия се отблагодарява за военните от Северна Корея с МиГ-29 и Су-27

Пропуски в санкциите, наложени на Русия след окупацията на Крим през 2014 г., са позволили на снайперистки пушки със западна марка да попаднат в руски ръце, се казва в разследването. То е поредното доказателство, че Москва успешно избягва наказателните мерки, за да се сдобие с оръжия и други стоки, необходими за снабдяването на въоръжените ѝ сили, докато води тотална война срещу Украйна.

Пробивът

Санкциите на ЕС върху износа на оръжия за Русия не се прилагат за споразумения, сключени преди 1 август 2014 г., и не обхващат държави, които са част от руския тарифен съюз - Евразийския икономически съюз (ЕАЭС).

Още: Не само Русия тества оръжия в Украйна: Естонски стартъп с проект за сваляне на "Шахед"-и (ВИДЕО)

Снимка: Pixabay

ЕАЭС е митнически съюз, подобен на Европейския съюз, състоящ се от Беларус, Русия, Армения, Казахстан и Киргизстан. По този начин дружествата в тези държави, които не са подложени на санкции, могат да правят реекспорт на оръжия за Русия.

Един от примерите, свидетелстващи за реекспорт на западни снайперски пушки от ЕАЭС към Русия, е киргизстанският дистрибутор на оръжие Edelweiss ("Еделвайс"), чийто бизнес процъфтява между 2020 и 2023 г., се казва в разследването, като се цитира двукратното увеличение на платените данъци на дружеството.

Позовавайки се на данни на ООН, журналистите пишат също, че износът на пушки от Италия за Армения се е увеличил от 68 барела през 2019 г. до цели 1862 барела през 2023 г.

Италиански износ на оръжия за Киргизстан не е съществувал през 2020 г. и 2021 г., но е нараснал до 882 единици през 2022 г. и 4434 през 2023 г., което сочи към друг пример за избягване на санкции.

Още: Северна Корея разширява завода за ракети, използвани от Русия в Украйна (СНИМКИ)

Снимка: Генерален щаб на украинската армия

Превъзходството на западните пушки над руските им аналози личи и по цената им. Твърди се, че руските търговци на оръжие препродават внесените оръжия с голяма печалба - три до четири пъти по-висока от първоначалната цена в САЩ.

Съобщава се, че люксембургският холдинг Beretta е един от основните бенефициенти на руските поръчки. Оръжейната компания управлява съвместно предприятие с руския бизнесмен Михаил Хубутия, който е собственик на компания „Руски орел“. Тя е получила хиляди оръжия и над един милион боеприпаси, произведени от холдинга Beretta в Европа, пише The Insider.

Още: Повечето части в руските оръжия идват от Китай: Данни от съветник на Зеленски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес