Последиците от тазгодишната "епична" суша върху местното селско стопанство ще бъдат огромни. Това заяви министърът на земеделието в хърватското правителство Йосип Дабро на есенния селскостопански панаир цитиран от агенция Хина.
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
В отговор на въпроси на журналисти Дабро каза, че към този момент загубите са за около 130 милиона евро и че може да се очакват по-високи цифри, тъй като щетите все още се оценяват. По думите му култури като захарно цвекло и соя са засегнати най-тежко и добави, че приоритет на министерството е да получи точна оценка на щетите, за да идентифицира най-засегнатите култури и площи.
Още: Климатичните промени докараха безводието, обяви властта
„Без точна информация от място е трудно да се приемат конкретни мерки за подпомагане“, посочи Дабро и уточни, че министерството ще задейства еврофондове, предназначени за подпомагане на фермерите. Като част от промените в селскостопанската стратегия той обяви нови секторни търгове за увеличаване на производството, по-специално на месо, мляко, плодове и зеленчуци.
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
„Планираме да намалим броя на търговете и да ги направим по-целеви. По този начин ще осигурим ефективна подкрепа на фермерите, които са готови да увеличат производството си и да модернизират бизнеса си“, каза Дабро и добави, че Министерството на земеделието има за цел да поддържа текущите нива на производство. На въпрос за спада на млекопроизводството Дабро каза, че тенденцията се променя и очаква тази година производството на мляко да се увеличи спрямо миналата година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп