НАТО подписа договори на стойност 1,2 млрд. долара за придобиване на над 200 хиляди 155-милиметрови артилерийски снаряда. Причината е заплахата от продължаващата руска война в Украйна.
Членовете на западния военен алианс изчерпаха запасите си, като изпратиха тежки боеприпаси, за да помогнат на украинските сили да се борят с Русия в жестоката и изтощителна война.
Още: Кулеба поиска оръжия от ЕС: От обхвата им ще зависи продължителността на войната
NATO announced the signing of a contract for the supply of 155-mm artillery ammunition worth $1.2 billion, part of which will be delivered to Ukraine. The agreement was reportedly made on behalf of several allies, who will either transfer the shells to Ukraine or use them to… pic.twitter.com/3u0AChNKXl
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) January 23, 2024
Какви са сделките?
Последните сделки - подписани с френската фирма Nexter и германската Junghans Microtec - се оценяват от официалните лица на около 220 хил. снаряда, а доставките за членовете на НАТО ще започнат в края на 2025 г., предаде Агенция "Франс прес", цитирана от БГНЕС.
"Важно е нашите съюзници да попълнят собствените си запаси, тъй като ние продължаваме да подкрепяме Украйна", заяви ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг.
Още: Украйна получава ново страхотно оръжие, но има една уловка (ВИДЕО)
Снимка: Генерален щаб на украинската армия
Останалите усилия на НАТО
Миналата година Алиансът започна план за засилване на отбранителното производство и оттогава е сключил договори за съвместни поръчки на боеприпаси на стойност около 10 млрд. долара. Сред тях е и сделката за закупуване на до 1000 произведени в Европа ракети за противовъздушна отбрана "Пейтриът" (Patriot), която беше подписана миналия месец.
Още: Украйна иска да произвежда 6 пъти повече оръжия, НАТО с договор за 1000 ракети Patriot
Европейският съюз също започна собствени усилия за увеличаване на производството на отбранителни продукти, но 27-те държави от блока почти сигурно няма да постигнат целта си да доставят на Киев един милион артилерийски снаряда до март.
Още: НАТО свиква най-голямото военно учение от Студената война насам
Стремежът към попълване на запасите и увеличаване на производството идва в момент, когато се появяват съмнения относно бъдещата подкрепа за Украйна от страна на основния поддръжник САЩ. Там републиканците блокират пакета от 61 милиарда долара за Киев заради обвързаността му с миграционната политика и укрепването на границата с Мексико. Президентът Джо Байдън е призован да направи отстъпки от последната точка, за да има пари за Украйна, а според WSJ той е готов на компромиси.
Още: България се включва в най-мащабното учение на НАТО в 21. век: Ето с какво
НАТО не вижда пряка заплаха от Русия
Йенс Столтенберг настоя, че поддръжниците на Киев "ще подкрепят Украйна със системите, оръжията и боеприпасите, от които се нуждае, за да надделее като суверенна, независима държава".
Той подчерта, че засега Алиансът "не вижда пряка или непосредствена заплаха от страна на Русия срещу който и да е съюзник на НАТО" и е засилил източната си отбрана, за да възпре Москва от всякаква агресия.