Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полско издание: Шрьодер може да говори на глас това, за което другите само шепнат

25 януари 2021, 13:07 часа • 1706 прочитания

Северноатлантическият алианс е остатък от миналото, понятието „Запад” загуби значение, а Европа следва самостоятелно да се противопостави на САЩ и на Китай – такива тези издига бившият германски канцлер Герхард Шрьодер.

Още: Кметът на Москва потвърди оценката на Зеленски за ранените в Украйна руски войници (ВИДЕО)

Още: Руският собственик на потъналия край Испания кораб "Урса Майор" заговори за "терористична атака" (ВИДЕО)

Излизайки от голямата политика, той получи възможност да говори неща, за които другите само шепнат, твърди Мариуш Станишевский в полското издание TVP Info, цитирано от vpk.name.

Шрьодер изобщо не стана политически аутсайдер. Той продължи да взема участие в обществени дискусии, макар германският истеблишмънт често го критикува, че работи за Путин и неговия режим (получавайки солидно възнаграждение като председател на съвета на директорите на Роснефт и на „Норд Стрийм 2 АГ”). Вестниците охотно вземат от Шрьодер интервюта и публикуват негови аналитични статии, тъй като екс-канцлерът говори това, което не могат открито да казват действащите политици. За съжаление тези тезиси изглеждат опасни.

Неотдавна за вестник „Ди Велт” Шрьодер заяви: Трансатлантическите отношения съществуват в продължение на няколко десетилетия, това е минало. Тръмп унищожи всичко, което не можеше да се спаси.”

Още: Украински дронове стоят зад взрив в голям руски оръжеен склад и зад пожар в "Транснефтепродукт" (ВИДЕО)

Още: Кризата с петролния разлив в Черно море се разраства: Извънредно положение на регионално ниво в Русия

През ноември миналата година на страниците на изданието „Ханделсблат” той открито каза, че пътищата на Америка и страните от Евросъюза се разминаха през 2003 г., когато американските войски нахлуха в Ирак, а значителни изменения в тези отношения при Джо Байдън не трябва да се очакват. „През последните четири години ние наблюдавахме не радикален завой, а само продължение на дългосрочния политически дрейф” – писа Шрьодер.

За да се забележи кризата в НАТО не е необходим особено дълбок анализ, но изводите, които се вадят от ситуацията в Германия, изглеждат тревожни. Шрьодер в интервю за „Велт” казва следното: „Алиансът приключи мисията си в момента на разпадане на СССР, след това следваше да го разпуснат или да го преустроят. Това не стана. Появиха се нови членове и в резултат границата на НАТО се придвижи към Русия.” И по нататък: „Ако Русия иска да устои под напора на САЩ и Китай, тя трябва да стане по-силна в политически и военен план.” Следователно Германия възнамерява не да реанимира тези отношения, а да създаде нова система, в рамките на която Европа ще стане един от играчите на политическата сцена наравно със САЩ и Китай.

На практика това ще доведе да разрив на съществуващите трансатлантически връзки и опитите да бъде създаден нов световен ред.

За постигане на целта Берлин се нуждае от силен и едновременно с това опасен съюзник. Идеалният партньор е Русия, която доставя необходимите суровини, но се нуждае от съвременни технологии, жадува международно признание, не се бои да употребява сила и счита САЩ за свой главен враг.

Още: Самоубийство на машинист вкара в хаос жп транспорта във Франция

Още: Идват ли изтребителите Mirage 2000 в Киев? Украинските пилоти завършиха обучението във Франция

Доказвайки необходимостта от укрепване на съюза с Москва, бившият германски канцлер казва, че разделението на Изток и Запад вече не съществува, всичко е станало относително. „Западът беше военен, икономически и мирогледен отговор на Изтока”, констатира той в интервюто. Шрьодер осъжда анексията на Крим, но едновременно с това отбелязва, че тя стана реакция на Русия спрямо агресивната политика на Алианса, стремящ се да обкръжи руската държава.

Превод със съкращения: Ганчо КАМЕНАРСКИ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес