Полските въоръжени сили признаха, че по-рано през месец юни без да искат са нахлули в Чехия - инцидент, който Министерството на отбраната във Варшава описа като "недоразумение". Информацията предаде BBC, цитирана от агенция "Фокус".
Полските войници, които по-рано били изпратени, за да пазят границата с Чехия като част мерките за борба с коронавируса, нахлули на чешка територия по неизвестни причини и заели позиции близо до местен храм. Според информацията те останали там за няколко дни и не позволявали на местните жители да посещават църквата.
В крайна сметка правителството на Чехия се свързало с Варшава, за да разреши ситуацията.
Инцидентът се случил в североизточнта част на Моравия, в историческата област Силезия - част от която в момента се намира в Чехия.
Полските власти описаха инцидента като "недоразумение", а според Министерството на външните работи на Чехия все още няма подробно обяснение за ситуацията.
Какво се е случило?
Историята за първи път е публикувана в регионалния вестник Denik. Един от инженерите, който отговарял за ремонтните дейности на църквата, решил да направи снимки на обекта. По пътя, малко преди храма, той бил спрян от въоръжени полски войници, който блокирали шосето и не допускали никой до църквата.
По-късно от вестник Denik изпращат кореспонденти на място, които потвърдили достоверността на информацията. Църквата се намира на около 30 метра от границата между двете държави, които в този район са разделени от малка рекичка. Според вестника войниците първоначално били разположени в района, за да охраняват границата, но по неизвестни причини са решили да влязат на чешка територия.
Все още не е ясно колко дълго е продължила "окупацията".
По думите на инженера войниците са останали на позициите си поне четири дни. По-късно друга група посетители се опитала да стигне до църквата, където да си направи снимки, но полските войници не ги допуснали до нея.
По това време чешките власти се намесили и полските войници били принудени да се оттеглят. Все още не е ясно каква е била причината за инцидента, но според чешкото МнВР също става дума за "недоразумение", а не за умишлена провокация.