Полският премиер Матеуш Моравецки, в интервю за френския регионален всекидневник Ouest-France, призова за удвояване на разходите за отбрана в Европа, заявявайки, че се опасява от руско нападение срещу Полша, Финландия или балтийските страни, предаде БГНЕС.
Още: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
"Трябва да предвидите, че Путин ще иска да развие своята агресивна политика, своята инвазия. Той започна в Грузия, сега Украйна, следващата цел може да бъдат Балтийските страни, Полша, Финландия или други страни от източния фланг", каза Моравецки , в това интервю, публикувано също от германската регионална пресгрупа Funke Meediengruppe.
„Нуждаем се от силна европейска армия“, настоява полският премиер, който смята, че „трябва да се удвоят разходите за отбрана в Европа“. "В момента сме на ниво от около 300 милиарда евро, трябва да стигнем до 500-600 милиарда евро. Това не е невъзможно и ще позволи на Европа, най-накрая, да играе основна роля", добавя той.
„Епохата на мира и международния ред е към своя край“, настоява той. „Трябва да сме наясно с това. Това е изпитание за Запада и начина, по който ще отговорим на това изпитание, ще определи бъдещето ни не за години, а за десетилетия.“
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Ръководителят на полското правителство също така предлага да се изключат разходите за отбрана от Европейския пакт за стабилност, за да се позволи на страната му да харчи от 3 до 4% от БВП за отбрана, за да се защити "изправена пред руската агресия срещу Европейския съюз".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Матеуш Моравецки също призовава за „безпрецедентен и съкрушителен набор от санкции“ след нахлуването на Русия в Украйна и „дискусии за това, как да направим Европа независима от закупуването на руски въглеводороди“. „Купувайки руски петрол и газ, ние сега финансираме агресивната политиката на Русия“, посочва той.
Докато Варшава е в полезрението на Европейската комисия по отношение на независимостта на съдиите и незачитането на решенията на европейското правосъдие, полският премиер казва, че очаква „Европейската комисия да не ни притеснява с така наречената процедура на върховенство на закона (...), защото в момента защитаваме източния фланг“.
"Намирам, че с нас се отнасят по дискриминационен начин, особено по време на война. Не бива да се отнасят така с нас", добавя той.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Полша, която е член на НАТО, има 535-километрова граница с Украйна.