Полският премиер Матеуш Моравецки, в интервю за френския регионален всекидневник Ouest-France, призова за удвояване на разходите за отбрана в Европа, заявявайки, че се опасява от руско нападение срещу Полша, Финландия или балтийските страни, предаде БГНЕС.
Още: Турското земетресение е дошло от исторически мощна сеизмична зона
Още: Украйна отново атакува дома на руския модел на дроновете "Шахед" (ВИДЕО)
"Трябва да предвидите, че Путин ще иска да развие своята агресивна политика, своята инвазия. Той започна в Грузия, сега Украйна, следващата цел може да бъдат Балтийските страни, Полша, Финландия или други страни от източния фланг", каза Моравецки , в това интервю, публикувано също от германската регионална пресгрупа Funke Meediengruppe.
„Нуждаем се от силна европейска армия“, настоява полският премиер, който смята, че „трябва да се удвоят разходите за отбрана в Европа“. "В момента сме на ниво от около 300 милиарда евро, трябва да стигнем до 500-600 милиарда евро. Това не е невъзможно и ще позволи на Европа, най-накрая, да играе основна роля", добавя той.
„Епохата на мира и международния ред е към своя край“, настоява той. „Трябва да сме наясно с това. Това е изпитание за Запада и начина, по който ще отговорим на това изпитание, ще определи бъдещето ни не за години, а за десетилетия.“
Още: Като на филм: Зеленски се подигра с Китай по всички правила на етикета (ВИДЕО)
Още: Домашно насилие на Великден: Мъж влачи жена си за косата около трапезата
Ръководителят на полското правителство също така предлага да се изключат разходите за отбрана от Европейския пакт за стабилност, за да се позволи на страната му да харчи от 3 до 4% от БВП за отбрана, за да се защити "изправена пред руската агресия срещу Европейския съюз".
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Окончателното мирно предложение на Тръмп: Тежки изисквания към Украйна
Още: Силно земетресение удари Турция, и в България го усетихме
Матеуш Моравецки също призовава за „безпрецедентен и съкрушителен набор от санкции“ след нахлуването на Русия в Украйна и „дискусии за това, как да направим Европа независима от закупуването на руски въглеводороди“. „Купувайки руски петрол и газ, ние сега финансираме агресивната политиката на Русия“, посочва той.
Докато Варшава е в полезрението на Европейската комисия по отношение на независимостта на съдиите и незачитането на решенията на европейското правосъдие, полският премиер казва, че очаква „Европейската комисия да не ни притеснява с така наречената процедура на върховенство на закона (...), защото в момента защитаваме източния фланг“.
"Намирам, че с нас се отнасят по дискриминационен начин, особено по време на война. Не бива да се отнасят така с нас", добавя той.
Още: НА ЖИВО: Тленните останки на папа Франциск преминаха по площад "Свети Петър" (СНИМКИ и ВИДЕО)
Още: Франция е заплашена от наводнения (КАРТА)
Полша, която е член на НАТО, има 535-километрова граница с Украйна.