Полският премиер Матеуш Моравецки предаде в Брюксел подробна защита на противоречивата съдебна реформа на Варшава и предупреди, че всяка дисциплинарна акция на Брюксел може да предизвика „популистко“ противодействие.
Още: Нови плажове в Крим са пострадали от мазутните петна след крушението на руските танкери
През декември ЕС започна безпрецедентна правна стъпка срещу правителството във Варшава заради „системните заплахи“ срещу независимостта на полската съдебна система, и даде на Полша срок от три месеца да отстъпи.
С наближаването на крайния срок – 20 март – Моравецки предаде на шефа на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер „бялата книга“ на полското правителство с обем 96 страници. „Очакваме задълбочен и сериозен анализ на документа“, каза Моравецки на пресконференция в Брюксел. Той определи разговора си с Юнкер като „много конструктивен, много обещаващ“. Говорител на Юнкер каза, че Еврокомисията „ще оцени (книгата) внимателно“.
Правото на глас на Варшава може да й бъде отнето по силата на процедурата по член 7 от договора на ЕС – отнася се до системни заплахи към върховенството на закона – която досега не е била прилагана спрямо държава член на ЕС.
Още: Националистическото правителство на Словакия предложи нов химн за повече гордост, но отнесе критики
Още: Сирия може да стане партньор на Украйна: Зеленски обяви нови споразумения с Африка
Съюзникът на Полша Унгария, която също има сблъсъци с Брюксел по свързани с демокрацията въпроси, заяви, че ще наложи вето на прилагането на такава мярка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Конспиративен руски телеграм канал: Асад е бил отровен в Москва
Още: Не се научиха: Украински ракети пак поразиха руски морски пехотинци (ВИДЕО)
Резюме на връчения от Моравецки документ гласи, че ЕС няма оправдание за процедурата по член 7, защото полските съдии „се ползват с много силни гаранции“ за независимостта си, и защото реформите наподобяват регламентите в други държави от ЕС. Обобщението на „бялата книга“ предупреждава, че процедурата може да създаде „опасен прецедент“ на подкопаване суверенитета на страните-членки на ЕС и да подхрани „популистки политически сили“.
Моравецки, чиито усилия за подобряване имиджа на Полша от назначаването му през декември бяха помрачени от разправията за закона за Холокоста – определи критиките към страната си като резултат от „неразбирателства“.